Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

WSKAZÓWKI REKRUTACYJNE

Z pamiętnika poszukiwaczki pracy czyli prawdziwa opowieść z morałem :)

Pamiętam czas, kiedy będąc już absolwentką studiów wyższych... ba! Będąc już nawet Panią magister z oceną celującą w indeksie, rozpoczęłam poszukiwania „pierwszej prawdziwej pracy”. Z racji tego, że od zawsze starałam się podchodzić bardzo świadomie do „zarządzania własną karierą”, jeszcze podczas studiów uwielbiałam angażować się w różne inicjatywy, staże, praktyki.

4 niewygodne fakty, o których wolelibyście nie wiedzieć :)

Dziś pewien listopadowy poniedziałek, czyli pewnie jeden z tych najbardziej wrażliwych&drażliwych dni tygodnia. Być może moment nie jest najlepszy, ale chcielibyśmy bez większych ceregieli czy czułości zaprezentować Wam kilka faktów, które mogą sprawić, że Wasz nastrój znacznie spadnie. Jeśli zatem oceniacie swoje samopoczucie w tym momencie na pięć lub mniej, mierząc w skali od zera do dziesięciu, powróćcie do tego posta jutro, co? :> Jeśli nadal jesteś z nami (huuura!), czytajcie dalej...

Studia - świadomy wybór czy kanapki z keczupem? :)

Studia to dla niektórych to etap najmocniejszych wrażeń i nieprzewidzianych zdarzeń. Etap najlepszych imprez, kanapek z keczupem, romansów z paniami w dziekanacie i grubych pieniędzy zostawianych przed sesją w punkcie ksero (no, Ci co nigdy nie robią notatek, choć zawsze przed sesją obiecują sobie że zaczną, doskonale wiedzą o co kaman!).

Dla innych to etap, który trzeba przejść, żeby w przyszłości zapewnić sobie lepsze, bardziej dostatnie życie, opiekę medyczną dla siebie i rodziny i uznanie sąsiadów.

Wymyślaj, eksperymentuj, ryzykuj, łam zasady i baw się dobrze - czyli jak kreatywnie (i skutecznie) poszukiwać pracy

Szukasz pracy. Przygotowałeś perfekcyjne CV, oryginalny i ciekawy list motywacyjny, zadbałeś o mocne referencje od poprzedniego pracodawcy, Twoje profile na portalach społecznościowych wyczyszczone zostały ze wszystkich kompromitujących  zdjęć, a co więcej jesteś stałym bywalcem i aktywnym dyskutantem w branżowych grupach tematycznych. Uważnie wyselekcjonowałeś też firmy, w których chciałbyś pracować i doskonale znasz historię każdej z nich. Przygotowałeś się na wyjątkowo trudną przeprawę, jaką jest potyczka słowna z rekruterem podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Kandydat bez doświadczenia vs. świeżynka z potencjałem :)

Brak doświadczenia zawodowego nie jest dramatem  zwłaszcza jeśli jesteś młody, piękny, energiczny (...i wysportowany:)).

Pierwsza zasada jest taka, że Twoje CV niekoniecznie musi pokrywać się w 100% z wymaganiami określonymi w ofercie pracy. Oczywiście pod warunkiem, że nie aplikujesz na stanowisko Inżynier fitopatolog ze specjalizacją ochrona roślin i nie masz tak wysokich aspiracji, aby ostrzyć sobie zęby na posadę prezesa, w ramach Twoich pierwszych kroków stawianych na rynku pracy.

Podrasuj swoją markę, czyli jak dobrze wykreować i sprzedać swoje nazwisko

 

Lansujemy podejście, zgodnie z którym proces rekrutacyjny należy traktować jako proces sprzedaży, w którym Kandydat buduje, kreuje, rozwija, promuje i sprzedaje swoją markę, która nazywa się Jan Kowalski. Ten oto Jan Kowalski, aby się sprzedać (i to za dobrą stawkę!) musi najpierw sam doskonale znać swoje najlepsze obszary, swoje cele, kierunek rozwoju i swoją wartość (także tą mierzoną polskim złotym).

10 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć, jeśli debiutujesz w roli kandydata

Jeśli masz wrażenie, że wszyscy potencjalni pracodawcy świata włączyli sobie ignora na Twoje nazwisko a Twój komputer rozsiewa złośliwego wirusa, który natychmiast po wysłaniu CV rozwala je na milion cząsteczek, znikających chwilę później w przestworzach internetu - wróć do początku, zrób rachunek sumienia i przebrnij przez poniższą check-listę.

Gdzie kończy się dociekliwość a zaczyna dyskryminacja?

Rekruterzy słyną z tego, że czasami lubią zadawać niewygodne, trudne, wnikliwe pytania i zazwyczaj mają do tego pełne prawo. Czasami chodzi tylko o to, że dociekliwość rekrutera wygrywa z dyplomacją. Ale nie zawsze. Są pytania, których nigdy nie powinniście byli usłyszeć od rekrutera – i to nie tylko dlatego, że są nieeleganckie czy nieuprzejme, ale dlatego, że ich zadawanie jest po prostu niezgodne z prawem.

Strony