Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Ocena roczna – oswoić, polubić i wykorzystać :)

Ocena roczna

Kolejny rok właśnie za nami. Jeśli pracujecie w firmie, która może pochwalić się rozwiniętym i  w miarę sprawnie funkcjonującym działem HR – z pewnością Was również czeka ocena roczna/spotkanie roczne/rozmowa roczna (stosuje się różne triki i zamienniki tej mrożącej krew w żyłach OCENY, ale i tak wiadomo co cho!). Ocena roczna faktycznie wielokrotnie generuje strach w oczach tych, którzy mają zostać jej poddani. Skojarzenie z oceną być może przywodzi na myśl koniec roku szkolnego, świadectwo z nie-zawsze-czerwonym paskiem i reprymendę ze strony surowych rodziców. Być może negatywne skojarzenie związane jest z fleszbekiem z zeszłego roku, kiedy to po zeszłorocznych spotkaniach rocznych większości pracownikom z Waszego zespołu obcięto roczne premie? To są anomalia, które jednak zdarzają się w polskich firmach aspirujących do światowych standardów, traktujących posiadanie instytucji oceny rocznej jako wyraz swojej dojrzałości organizacyjnej i niekoniecznie dobrze interpretujących jej cel. Ale o tym kiedy indziej. 

Nie wiemy jak u Was, ale w naszym środowisku zawodowym, większość pracowników krzywi się na samą myśl o ocenie rocznej (w wersji łagodnej) lub dostaje mocnych palpitacji serca (w wersji hardkor). Jedną stroną są świadomi, dojrzali i inspirujący menedżerowie, którzy moment oceny rocznej powinni potraktować jako szansę na wzmocnienie pracownika, rozmowę ukierunkowaną na współpracę a nie na szukanie haków i dowodów na słabości pracownika. Drugą stronę stanowią świadomi i dobrze przygotowani pracownicy, którzy sami traktują spotkanie roczne jako szansę na rozwój i konstruktywne podsumowanie swoich całorocznych działań. Standardowo zarówno jedna, jak i druga strona musi sprawnie działać, żeby wyszło z tego coś dobrego i konstruktywnego, ale dziś przyjmujemy perspektywę pracownika czyli strony ocenianej (o stronie oceniającej, być może następnym razem). 

W jaki sposób przebrnąć przez ocenę roczną i wyciągnąć z niej coś dobrego dla siebie? 

Bądź przygotowany. Na kilka dni przed spotkaniem poproś swojego szefa o informacje dotyczące kryteriów oceny, przeanalizuj oceniane obszary, znajdź przykłady swoich konkretnych zachowań/działań, które potwierdzą to, że faktycznie posiadasz wysokie kompetencje w danym obszarze. Jeśli pracujesz na twardych celach/targetach – przygotuj swoje wyniki w postaci twardych danych. Przeanalizuj swoje rezultaty. Odpowiedz sobie na pytanie co sprawiło, że udało Ci się osiągnąć je na określonym poziomie. Czego zabrakło? Co byś zmodyfikował w swoim działaniu? To właściwie trochę tak, jakbyś przygotowywał się do rozmowy kwalifikacyjnej – z tą drobną trudnością, że tu nikogo nie nabierzesz na umiejętności, których nie posiadasz i sukcesy, których nie osiągnąłeś :)

Śledź sukcesy. Końcówka roku to dobry moment na szczery rachunek sumienia. Przypomnij sobie te sytuacje, w których osiągnąłeś sukces, w których byłeś z siebie dumny, ponieważ zrealizowałeś ważny cel, bo Klient był zadowolony, zespół Ci gratulował. Maaaasz? Miej w głowie co najmniej trzy historie pod tytułem „Moje najbardziej spektakularne sukcesy”. Jeśli masz pustkę w głowie – spokojnie, nie panikuj, zapytaj swoich kolegów z zespołu co ich zdaniem udało Ci się w tym roku najlepiej. Być może należysz do grupy ludzi, którzy mają mocną tendencję do zapamiętywania i rozpamiętywania swoich porażek i równocześnie szybkiego wyrzucania z pamięci swoich sukcesów. Na pewno warto zapisać sobie trzy hity na kartce. To doda Ci pewności siebie podczas oceny rocznej. 

Pamiętaj o porażkach. Nie bądź hipokrytą i przyznaj się sam przed sobą do tych sytuacji, w których nawaliłeś. Przypomnij sobie te słabe momenty, w których byłeś nieprzygotowany, miałeś kaca na najważniejszym spotkaniu z kluczowym klientem albo przegapiłeś termin złożenia dokumentów przetargowych. Bądź gotowy na to, że ktoś zechce Cię z tego rozliczyć. Musisz być przygotowany i dać wyraz tego, że wszystkie te sytuacje były dla Ciebie lekcją, z której wyszedłeś mądrzejszy. Wskazanie obszarów, które wymagają rozwoju – to wyraz Twojej dojrzałości. Krytyczne spojrzenie zawsze przychodzi trudno i jest dosyć bolesne ale warto się  z nim zmierzyć. Przyznaj się do słabości ale równocześnie pokaż, że masz zaplanowane działania, aby je skutecznie wyeliminować. Propozycje pracy i rozwiązań w danym obszarze uchroni Cię przed powielaniem błędów, a Twojemu przełożonemu pokaże, że jesteś wartościowym i mocnym gościem :)

Jeśli chcesz wykorzystać spotkanie końcoworoczne jako moment do negocjowania lepszych warunków lub awansu – zrób to! :)

 

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas spotkanie rocznego?

  • Czego nauczyłeś się w minionym roku?
  • Co zrobiłbyś lepiej? Co być zmienił w swoim działaniu?
  • Z czego jesteś najbardziej zadowolony?
  • Które z doświadczeń minionego roku uważasz za najważniejsze, kluczowe dla Twojej kariery?
  • Co było dla Ciebie najtrudniejsze?
  • Co pozwoliło Ci rozwinąć skrzydła?
  • Co chciałbyś osiągnąć w kolejnym roku?
  • Jakiego  wsparcia oczekujesz w realizacji celów w następnym roku?