Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Studia - świadomy wybór czy kanapki z keczupem? :)

Studentka

Studia to dla niektórych to etap najmocniejszych wrażeń i nieprzewidzianych zdarzeń. Etap najlepszych imprez, kanapek z keczupem, romansów z paniami w dziekanacie i grubych pieniędzy zostawianych przed sesją w punkcie ksero (no, Ci co nigdy nie robią notatek, choć zawsze przed sesją obiecują sobie że zaczną, doskonale wiedzą o co kaman!).

Dla innych to etap, który trzeba przejść, żeby w przyszłości zapewnić sobie lepsze, bardziej dostatnie życie, opiekę medyczną dla siebie i rodziny i uznanie sąsiadów.

Właściwie bez znaczenia, w której jesteś grupie. Ważne jest to, że wybór kierunku studiów faktycznie ma znaczenie :>

Jeśli nie chcesz być jak papierek lakmusowy, który uwidacznia słabą wydolność systemu edukacji w Polsce, jeśli nie chcesz tytułować się jako wykształcony bezrobotny, jeśli nie chcesz mieć poczucia że wykonujesz pracę grubo poniżej Twoich kwalifikacji i ambicji, jeśli chcesz mieć szansę na fantastyczne życie i fajną pracę, warto wiedzieć, że… można przewidzieć po jakich studiach powinno być Ci łatwiej znaleźć pracę, niż po innych. Oczywiście wiadomo, że wiele zależy od Ciebie samego, od Twoich pasji, ambicji, ciężkiej pracy, i odrobiny szczęścia!

 • Medycyna. Sprawa oczywista. Ludzie zawsze będą się rodzić, chorować, potrzebować leczenia, borowania zębów, zwolnień lekarskich, rehabilitacji itd. Popyt, podaż – tak to działa. Jeśli tylko uda się przebrnąć przez ciężkie 6 lat studiów, to zatrudnienie oraz zarobki powyżej przeciętnej krajowej powinieneś mieć zapewnione (oczywiście przy odrobinie szczęścia, pasji, ambicji i ciężkiej pracy).
   
 • Szeroko pojęte usługi dla zdrowia i urody. Obecnie coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do swojego wyglądu, zdrowia, kondycji, bycia fit! Ludzie zdają sobie sprawę z konieczności stosowania zdrowej diety, chodzą na siłownię, na masaż, do sauny. Panie masowo odwiedzają wizażystki, stylistów. Obecnie obserwuje się spore zapotrzebowanie na specjalistów szeroko pojętego wellness czyli masażystów, dietetyków, trenerów fitness, wizażystki, stylistów.
   
 • Branża IT. Nasze codzienne życie staje się coraz bardziej skomputeryzowane. Polska bez pardonu wkracza na arenę światową, zyskując tym samym dostęp do najnowszych osiągnięć światowej informatyki. Z każdym rokiem przybywa nowych technologii i nowych rozwiązań, dlatego specjalistów z branży IT nigdy nie jest za dużo. Największe szanse na zatrudnienie mają: graficy komputerowi, programiści, projektanci stron www, analitycy.
   
 • Obroty nieruchomościami. Ruch w sektorze nieruchomości nadal jest w fazie rozkręcenia, a co za tym idzie za kilka lat będzie kręcił się jak szalona karuzela. To bardzo dobra wiadomość dla osób, które szukają dla siebie planu na karierę zawodową. Kredyty hipoteczne tanieją z roku na rok i coraz więcej osób może pozwolić sobie na kupno mieszkania. Do najbardziej pożądanych zawodów należą: agent nieruchomości, administrator, budowlaniec, architekt.
   
 • Ekonomia. Kierunki studiów związane z ekonomią są bardzo popularne, jednak naprawdę dobrych ekonomistów jest niewielu. Wybierając studia ekonomiczne warto wybrać sobie wąską specjalizację, np. biznes międzynarodowy, ubezpieczenia, gospodarkę europejską. 

Podrzucamy do refleksji, bo niezwykle dobrze jest mieć pod koniec dnia poczucie dobrze podjętej decyzji dotyczącej własnej kariery :)