Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Kandydat bez doświadczenia vs. świeżynka z potencjałem :)

Kandydat w roli debiutanta

Brak doświadczenia zawodowego nie jest dramatem  zwłaszcza jeśli jesteś młody, piękny, energiczny (...i wysportowany:)).

Pierwsza zasada jest taka, że Twoje CV niekoniecznie musi pokrywać się w 100% z wymaganiami określonymi w ofercie pracy. Oczywiście pod warunkiem, że nie aplikujesz na stanowisko Inżynier fitopatolog ze specjalizacją ochrona roślin i nie masz tak wysokich aspiracji, aby ostrzyć sobie zęby na posadę prezesa, w ramach Twoich pierwszych kroków stawianych na rynku pracy.

Nie wpadaj w furię i depresję, kiedy czytasz w ogłoszeniu, że pracodawca oczekuje min. rocznego doświadczenia. Nie frustruj się, że nikt nie chce dać Ci szansy. Myśl pozytywnie. Myśl rozwiązaniami.

O ile nie ubiegasz się o pracę w jakiejś wąskiej działce, gdzie wymagana jest specjalistyczna wiedza (bo w tym wypadku, powiedzmy sobie szczerze, raczej nie masz dużych szans i nie ma sensu dokładać roboty  i nerwów rekruterom, którzy analizują CV i przekopują się przez nieograniczone ilości tzw. CV BEZ SENSU), masz naprawdę spore szanse na znalezienie fajnej pracy.

Działaj tak, aby udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że pomimo braku doświadczeń – masz potencjał, ambicje, pomysł na siebie, świeże spojrzenia i moc, której nie zawahasz się użyć.

Co robić?

 • Opowiedz o swoich zamiarach. Możesz to zrobić pisząc dobry list motywacyjny, w którym przedstawisz swój pomysł na rozwój firmy i udowodnisz, że jesteś człowiekiem kreatywnym, w którego warto inwestować. Odpowiedz pracodawcy na pytanie – jakie problemy firmy będziesz w stanie rozwiązać i w jaki sposób? Daj wyraz tego, że znasz szerszy kontekst funkcjonowania firmy. Trudno przewidzieć zachowania rekruterów i trafnie odpowiedzieć na pytanie: czytają czy nie czytają nasze tworzone w pocie czoła listy motywacyjne? Jeśli wierzysz w to, że czytają – w porządku. Jeśli nie wierzysz w to, że czytają – po prostu wyślij maila, w którym napiszesz o tym, w jaki sposób masz zamiar poradzić sobie ze swoimi obowiązkami i wyzwaniami na nowym stanowisku.
   
 • Wysyłaj tzw. aplikacje spekulacyjne. Co to oznacza? W aplikacji spekulacyjnej nie odpowiadasz na konkretną ofertę, tylko przesyłasz CV do wybranej firmy, uzasadniając dlaczego właśnie Ty powinieneś dołączyć do zespołu i dlaczego chcesz dla nich pracować. Korzystając z metody spekulacyjnej pokazujesz swoją proaktywność i pomysłowość. Specyfika tego rodzaju działania jest taka, że przekonujesz firmę do tego, że posiadasz cenne umiejętności, które warto kupić. Nie lekceważ tej metody.  
   
 • Podkreślaj swoją motywację i zapał do nauki. Przedstaw konkretny plan działań, który uzupełni Twoje ewentualne braki w doświadczeniu. Zapisz się na kursy, szkolenia, warsztaty, do grup dyskusyjnych, weź udział w webinarach. Bądź otwarty, ucz się, dokształcaj.
   
 • Unikaj sformułowań typu: być może, zobaczę, może mi się uda, spróbuję... Bądź przekonujący i pewny siebie. Twoją siłą jest Twoja pasja i zaangażowanie. Pracodawca chętniej zatrudni osobę bez doświadczenia, ale za to spełniającą kryterium 2E (energia&entuzjazm), niż człowieka z wieloletnim doświadczeniem, który patrzy na zegarek, odliczając minuty do 17.00, aby wskoczyć w blok startowy...i zniknąć.
   
 • Rozważ oferty, w przypadku których nie wymaga się specjalistycznego doświadczenia zawodowego. Telemarketing, sprzedaż – są to branże, w których doświadczenie nie jest aż tak istotne. Nawet, jeżeli nie jest to praca Twoich marzeń, pamiętaj o istnieniu szczebelków kariery i drabiny sukcesu, po której każdy dyrektor, prezes czy inny wpływowy człowiek kiedyś musiał się wdrapać, aby dojść na szczyt. Wejdź na pierwszy szczebel, a później na kolejny i kolejny... Na każdym z tych szczebli czeka na ciebie spora dawka doświadczeń, które z pewnością przydadzą Ci się, gdy będziesz do nas machał z samej góry.
   
 • Aplikuj do firm o różnych profilach, aby przekonać się w praktyce, co tak naprawdę chcesz robić w przyszłości, co jest Twoją bajką. Na początkowym etapie swojej kariery, możesz pozwolić sobie na rozstania, powroty, zawody miłosne i pomyłki :)
   
 • Stażuj i praktykuj – pokolenie Y pewnie się zaraz oburzy i podniesie protest pod tytułem: „nic za friko”. My jednak zachęcamy do tego, aby traktować bezpłatny staż jako inwestycję w przyszłość, i coś co może przełoży się na grubość Twojego portfela. Jeśli nie tu i teraz, to na pewno w długofalowej perspektywie. Zaufaj! :)

 

Pamiętaj, co jest Twoją wartością:

 • nie masz złych nawyków wyniesionych z poprzedniej firmy
 • jesteś świeży, aktywny, elastyczny, otwarty na nową wiedzę
 • jako świeżak, masz dużo pokory i pewnie z wielką otwartością będziesz przyjmował informacje zwrotne
 • będziesz plastyczny&elastyczny
 • Twoje oczekiwania finansowe są proporcjonalne do posiadanych doświadczeń, czyli niższe niż oczekiwania speców z długoletnim doświadczeniem :)

 

PS bądź ambitny ale na pierwszym stanowisku nie oczekuj służbowego samochodu, asystentki i niebotycznie wysokich zarobków :)