Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Udana rozmowa kwalifikacyjna to sztuka trafnego odpowiadania na pytania – również te najtrudniejsze. Z którymi pytaniami kandydaci nie zawsze potrafią sobie poradzić? W tym artykule prezentujemy najbardziej popularne pytania-wyzwania, te najbardziej znienawidzone przez kandydatów a równocześnie najbardziej lubiane przez rekruterów! :)

Poznaj listę najtrudniejszych pytań pojawiających się na rozmowie kwalifikacyjnej, zobacz nasze wskazówki, zrozum o co chodzi rekruterowi i nie daj się zagiąć.

 

Co Pana/Panią motywuje do pracy?

Typowe i najczęstsze pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej

W jaki sposób możesz podnieść swoje szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym? Z pewnością warto zastanowić się nad tym, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawiają się najczęściej, a także przygotować sobie na nie gotowe odpowiedzi. Pod wpływem stresu towarzyszącego rozmowie kwalifikacyjnej możesz stracić płynność wypowiedzi i zapomnieć o najważniejszych faktach. Im wyższe będzie Twoje przekonanie o tym, że jesteś dobrze przygotowany do spotkania rekrutacyjnego – tym mniejsze ryzyko, że stres Cię zje.

Najcięższe grzechy rekruterów

Nie wszyscy rekruterzy są przyjaźni i fajni – wiemy. Nie zawsze działa zasada: „odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu”. Przyczyny są różne – brak serca do swojej pracy, brak umiejętności albo po prostu chwilowy spadek formy i słabszy dzień. Jakie są największe grzechy rekruterów? Pewnie jest ich wiele…Ale jakim grzechom rekruterzy ulegają najczęściej?

Najczęściej spotykane typy rekruterów

Wśród osobowości rekruterów można znaleźć prawdziwe perełki. Zdarzyło Wam się spotkać podczas rozmowy kwalifikacyjnej któryś z poniższych gatunków? :) 

Jak sprawić wrażenie osoby pewnej siebie

Spotkanie oko w oko z rekruterem to sytuacja na tyle stresująca, że może odebrać pewność siebie nawet tym, którzy doskonale znają swoją wartość, brylują w sytuacjach towarzyskich i są pewni swoich umiejętności. Co można zrobić, żeby w sytuacjach nagłego spadku wiary w swoje możliwości, mimo wszystko zostać odebranym jako osoba pewna siebie? 

Niezawodne zabiegi, które sprawią że będziesz odebrany jako osoba pewniejsza siebie:

Poniedziałek czy czwartek – który dzień tygodnia wybrać na spotkanie rekrutacyjne

Rekruterzy też ludzie. Tak jak większość z nas, prawdopodobnie nie lubią poniedziałków, w piątek o godzinie piętnastej w myślach otwierają drugie piwo w ulubionej miejscówce i też mają swoich szefów, którzy śledzą efektywność ich pracy. Energia, entuzjazm i zapał do pracy rekruterów zależny jest oczywiście od różnych czynników – w tym również od dnia tygodnia!

11 najbardziej barwnych typów kandydatów

Kandydaci podczas spotkania rekrutacyjnego czasem zachowują się nieprofesjonalnie, czasem zabawnie a czasem zdumiewająco dziwnie! Zobaczcie jakie są najbardziej powszechne temperamenty kandydatów, które rekruterzy próbują najpierw zidentyfikować, a następnie zdetronizować! :) 

 

Drobny przestępca – zmienia fakty i wersje wydarzeń kilkakrotnie w ramach tej samej wypowiedzi, gubi wątki, zmienia temat, notorycznie kłamie a informacje zwarte w jego CV nijak mają się do informacji pojawiających się podczas spotkania rekrutacyjnego.
 

Jak podziękować za rozmowę rekrutacyjną

Spotkanie rekrutacyjne jest spotkaniem biznesowym, w którym jedna strona prawdopodobnie ma coś do zaoferowania drugiej stronie. Na gruncie rekrutacji, tak samo jak w każdym innym obszarze biznesu, warto pielęgnować i rozwijać relacje. Jeśli jesteś handlowcem lub w jakimkolwiek obszarze odpowiadasz za relacje z klientami – pewnie nie raz zdarzyło Ci się wysłać do klienta maila z podziękowaniem za spotkanie. W rekrutacji działają bardzo podobne zasady. Dziś zaproponujemy Ci elegancki sposób podziękowania za udane spotkanie rekrutacyjne.

O co pytać na rozmowie o pracę

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zazwyczaj gdzieś w jej końcowej fazie, pojawia się ze strony rekrutera pytanie: Czy ma Pan/i do mnie jakieś pytania?

Najgorsza możliwa reakcja ze strony kandydata to nabranie wody w usta i szybka kapitulacja stwierdzeniem: „Wszystko o co chciałem zapytać, już Pani powiedziała. Wszystko już wiem.”

Dziś piszemy o tym co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, a przede wszystkim o co warto zapytać rekrutera. 

Po czym poznasz, że rekruter cię nie polubił

Czy jestem dobrym kandydatem? Czy osiągnięcia, o których opowiadam zainteresowały rekrutera? Jak wysokie są moje szanse na to, że dostanę propozycję pracy? Pewnie nie raz podczas rozmowy kwalifikacyjnej próbowałeś przejrzeć rekrutera, zastanawiając się nad tym jakie są jego odczucia i opinie wobec Twojej osoby.

Rekruter nie jest w stanie kontrolować wszystkich swoich odruchów, a język jego ciała może Ci bardzo dużo powiedzieć – wystarczy uważnie obserwować. Ekipa Happy HR przyjrzała się rekruterom w pracy i wyodrębniła 3 typy zachowań, które... nie wróżą nic dobrego.

 

Strony