Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

11 najbardziej barwnych typów kandydatów

11 typów kandydatów

Kandydaci podczas spotkania rekrutacyjnego czasem zachowują się nieprofesjonalnie, czasem zabawnie a czasem zdumiewająco dziwnie! Zobaczcie jakie są najbardziej powszechne temperamenty kandydatów, które rekruterzy próbują najpierw zidentyfikować, a następnie zdetronizować! :) 

 

Drobny przestępca – zmienia fakty i wersje wydarzeń kilkakrotnie w ramach tej samej wypowiedzi, gubi wątki, zmienia temat, notorycznie kłamie a informacje zwarte w jego CV nijak mają się do informacji pojawiających się podczas spotkania rekrutacyjnego.
 

Klakier – z wielką wprawą prawi dużo komplementów o wyglądzie biura, o stronie internetowej firmy, o niezwykle pysznej wodzie w szklance, o atmosferze spotkania... czasem posuwa się nawet do komentarza o twarzowej kiecce rekruterki!
 

Turysta – za wszelką cenę daje wyraz tego, że obecnie ma idealną pracę, idealnego szefa i jest w doskonałym miejscu i czasie, udowadniając tym samym że jego motywacja do zmiany pracy jest równa zeru, a jego obecność na spotkaniu wynika jedynie z czystej ciekawości. No chyba że (Drogi rekruterze!), macie tyle kasy, że stać Was na to żeby mnie podkupić!
 

Złap mnie jeśli potrafisz – średnio co 5 sekund zmienia wątek, jest mistrzem szeroko rozbudowanych didaskaliów, opowiadając o swoim poprzednim projekcie potrafi sprytnie nawiązać do problemu uchodźców i wyrazić swoją koncepcję o idealnym rozwiązaniu prawnym na tę okoliczność.
 

Niezorientowany – uparcie twierdzi, że nie ma pojęcia dlaczego trzech ostatnich pracodawców nie chciało kontynuować z nim współpracy, nikt nie przekazał mu informacji i powodzie zwolnienia, absolutnie nie ma pojęcia o co chodzi i co mogło o tym zadecydować.
 

Nostradamus – jest przekonany o swoich zdolnościach pozwalających przewidzieć przyszłość (w tym: intencje rekrutera), uwielbia kończyć pytania zadawane przez rekrutera, kiedy ten jest dopiero w jednej trzeciej drogi. Klasyczny dialog w tym przypadku wygląda tak:

rekruter: „Proszę opowiedzieć o…”  

kandydat: „O moich największych osiągnięciach? Już mówię! Było tego całkiem sporo!”
 

Grandziarz – dotychczas trafiał na samych niekompetentnych szefów i zawsze był głównym bohaterem najbardziej spektakularnych akcji. Pracował w zespołach, które zawsze były przeciwko niemu, wszystko było jednym wielkim podstępem, a on zawsze brał odpowiedzialność za to, żeby zrobić poważne porządki w poprzednich firmach, eliminując niekompetentnych zawodników.
 

Cudowne dziecko – na wszystkie pytania odpowiada książkowo do tego stopnia, że rekrutera nachodzą poważne wątpliwości co do tego, na ile są to odpowiedzi faktycznie dotyczące kandydata, a na ile jest to doskonałe przyswojenie i recytowanie poradników o tym, jak idealnie odpowiadać na pytania rekrutera.
 

Mizerny – zazwyczaj jest przygarbiony i wyraźnie zdenerwowany, chciałby poprosić o szklankę wody ale się boi, dotychczas miał strasznego pecha, ponieważ trafiał na pracodawców którzy nie doceniali jego potencjału. Bardzo liczy na to, że jego karta w końcu się odwróci!
 

Człowiek intelekt – przed odpowiedzią na pytanie potrzebuje kilku minut czasu (czasem potrzebuje również zrobienia notatek), trzy razy doprecyzowuje czy dobrze zrozumiał pytanie, jego odpowiedzi są ostrożne, wyważone, przemyślane, czasem zawierają obcobrzmiące słowa, których znaczenia rekruter nie rozumie.
 

Członek tajnej organizacji – na każdym kroku upewnia się co do szczerości intencji rekrutera, stara się ustalić w jaki sposób wykorzystane zostaną  podane przez niego informacje. Czasem zdarza mu się odmówić odpowiedzi na zadane pytanie, uznając je za zbytnio ingerujące w prywatność. Zdarza mu się również odmówić odpowiedzi na pytanie, nie podając przyczyny.


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.