Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

PIERWSZA PRACA

Rekruter - Twój przyjaciel czy wróg

Jakie macie skojarzenia ze słowem „rekruter”?

Rekruter jawi się w głowie większości osób ubiegających się o pracę jako samo zło. Jako ktoś, kogą rolą jest obnażenie naszej niewiedzy i braku kompetencji. Jako ktoś, kto czerpie satysfakcję z wpuszczenia nas w ogień trudnych krzyżowych pytań dowodzących, że jesteśmy beznadziejnymi kandydatami… Ale czy na pewno?

Poniżej kilka faktów, które być może Was zdziwią:

Jak sprawić wrażenie osoby pewnej siebie

Spotkanie oko w oko z rekruterem to sytuacja na tyle stresująca, że może odebrać pewność siebie nawet tym, którzy doskonale znają swoją wartość, brylują w sytuacjach towarzyskich i są pewni swoich umiejętności. Co można zrobić, żeby w sytuacjach nagłego spadku wiary w swoje możliwości, mimo wszystko zostać odebranym jako osoba pewna siebie? 

Niezawodne zabiegi, które sprawią że będziesz odebrany jako osoba pewniejsza siebie:

Jak dotrzeć do najciekawszych ofert pracy

Coraz więcej ofert pracy, które pojawiają się na rynku to tzw. “ukryte oferty” (“ukryte” w tym sensie, że nie są widoczne na portalach ogłoszeniowych czy w innych mediach). Warsztat rekruterów zmienia się w kierunku tzw. poszukiwań bezpośrednich, które zakładają dotarcie do odpowiednio wyselekcjonowanej grupy kandydatów. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że śledząc jedynie ogłoszenia, które pojawiają się na portalach, możesz skazać się na niewiedzę o tych najbardziej pachnących ofertach, które są do wzięcia. Jak temu zapobiec?

Zysk czy wyzysk - kilka słów o bezpłatnych stażach

Śledząc ogłoszenia na portalach pracy trudno przegapić dosyć pojemną sekcję ofert, gdzie lista wymagań wobec kandydatów nie jest wcale krótsza niż w przypadku pozostałych ogłoszeń. Tym, co definiuje wyjątkowość tych ofert jest to, że pracodawca szerokim gestem proponuje: najczęściej możliwości rozwoju i współpracę w fantastycznym zespole, współudział w ciekawych projektach, w zamian za… referencje, mniej lub bardziej prawdopodobną wizję zatrudnienia po 3 miesiącach lub uścisk dłoni szefa zespołu.

Zaraz kończę studia! 7 rad dla przyszłych absolwentów

My też kiedyś byliśmy w tym miejscu. Oznacza to, że wiemy jak czuje się osoba, która lada moment skończy studia. Dlatego właśnie sprzedajemy Wam garść dobrych rad, jak dobrze wejść na rynek pracy.

1. Postaw na pasję!

Powiązania, połączenia, sieci – portale zawodowe dla laików

Dziś nie wystarczy być po prostu dobrym w swoim fachu. Dziś wypada, a wręcz mocno należy, dobrze zaprezentować swoją sylwetkę zawodową w sieci – podzielić się osiągnięciami i zamanifestować swoje sukcesy reszcie świata (w tym: potencjalnym pracodawcom!). Po to właśnie stworzono portale zawodowe takie, jak LinkedIn oraz Goldenline. Czy potrzebnie?

Najbardziej prawdopodobnym założeniem twórców portali zawodowych było umożliwienie człowiekowi dwóch rzeczy:

Zagrywki rekruterów

Nie tylko Ty, jako kandydat do pracy, przygotowujesz się do rozmowy rekrutacyjnej. Również osoba sprawdzająca Twoje kompetencje musi dokładnie zaplanować spotkanie. Jak manipulują nami rekruterzy, by uzyskać informacje, o które im chodzi?

Poczekasz sobie, poczekasz

9 na 10 rekruterów każe kandydatom na siebie czekać. Recepcjonistka lub asystentka prowadzi zestresowanego pretendenta do sali lub zaprasza do poczekalni, oferując przy tym szklaneczkę wody. Znasz ten schemat? Okres takiego oczekiwania może trwać od 20 do 30 minut.

Przygotuj się i bądź sobą - 8 niezawodnych wskazówek przed spotkaniem rekrutacyjnym

Szukasz wymarzonej pracy. Wysłałeś/aś swój życiorys do kilku firm i...udało się! Rekruter zadzwonił i zaprosił Cię na spotkanie. Nasze gratulacje! Pierwszy krok już za Tobą! Teraz pozostało tylko przygotować się do rozmowy w cztery oczy.

Poniżej znajdziesz 8 prostych, ale niezawodnych wskazówek, dzięki którym zrobisz mocne wrażenie podczas spotkania a także unikniesz wpadek.

1. Ani za wcześnie, ani za późno

Z pamiętnika poszukiwaczki pracy czyli prawdziwa opowieść z morałem :)

Pamiętam czas, kiedy będąc już absolwentką studiów wyższych... ba! Będąc już nawet Panią magister z oceną celującą w indeksie, rozpoczęłam poszukiwania „pierwszej prawdziwej pracy”. Z racji tego, że od zawsze starałam się podchodzić bardzo świadomie do „zarządzania własną karierą”, jeszcze podczas studiów uwielbiałam angażować się w różne inicjatywy, staże, praktyki.

Najbardziej popularne wskazówki dla świeżo upieczonych kandydatów

Kiedy jesteś potencjalnym kandydatem na pracownika i czeka Cię rozmowa rekrutacyjna, z dużą szansą natychmiast w Twoim otoczeniu pojawiają się siewcy dobrych rad – Twoja dziewczyna, chłopak, mama i siostra. Oni wszyscy wiedzą najlepiej co musisz zrobić, żeby dobrze wypaść, a gdyby to oni byli na Twoim miejscu, to absolutnie z miejsca dostaliby tę robotę! :)

Strony