Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Powiązania, połączenia, sieci – portale zawodowe dla laików

networking zawodowy

Dziś nie wystarczy być po prostu dobrym w swoim fachu. Dziś wypada, a wręcz mocno należy, dobrze zaprezentować swoją sylwetkę zawodową w sieci – podzielić się osiągnięciami i zamanifestować swoje sukcesy reszcie świata (w tym: potencjalnym pracodawcom!). Po to właśnie stworzono portale zawodowe takie, jak LinkedIn oraz Goldenline. Czy potrzebnie?

Najbardziej prawdopodobnym założeniem twórców portali zawodowych było umożliwienie człowiekowi dwóch rzeczy:

  • portale zawodowe przede wszystkim mają pomóc w nawiązaniu kontaktów zawodowych (networking),
  • a także umożliwić wypromowanie i wykreowanie swojej osoby (personal branding) lub firmy (branding) w środowisku.

Networking

Networking (nie, nie jest to korzystanie z internetu w godzinach pracy:)) – jest to po prostu budowanie sieci kontaktów biznesowych oraz możliwość zaprezentowania się w środowisku branżowym. Ostatnio bardzo popularne jest nawet organizowanie tzw. spotkań networkingowych, na które uczestnicy przyjeżdżają z różnych stron, z różnych firm, nawiązują kontakty, wymieniają się doświadczeniami i wizytówkami – najczęściej w konwencji wspólnego formalno-nieformalnego śniadania bądź lunchu.

Portale zawodowe umożliwiają nawiązanie wartościowych kontaktów w sieci. Warto z tej możliwości korzystać. Wystarczy, że będziesz regularnie udzielać się na forum, zadbasz o aktualność i atrakcyjność swojego profilu oraz nawiążesz kontakty z ludźmi, którzy są szczególnie ważni i cenieni w Twojej branży. Do dyspozycji użytkowników jest "tablica", na której pojawiają się wszystkie nowinki dotyczące aktywności osób, które są w sieci Twoich kontaktów. Do złudzenia przypomina ona tą z Facebook'a. Warto komentować, lubić i polecać aktywności innych osób.

Branding – a co to?

W dzisiejszych czasach trzeba się wyróżniać, prawda? Rynek w wielu branżach jest przesycony, a absolwentów uczelni wyższych jest więcej niż miejsc pracy. Goldenline, czy LinkedIn są to portale łączące w sobie serwisy rekrutacyjne z serwisami społecznościowymi. Umożliwiają nie tylko zaprezentowanie swojej sylwetki biznesowej i zawodowej, ale również kreowanie wizerunku i zdobywanie klientów.

Portal LinkedIn poszedł nawet o krok dalej w stosunku do swoich konkurentów. Daje on możliwość potwierdzania kompetencji zawodowych. Na prywatnym profilu każdego użytkownika dowolna osoba z grona znajomych może potwierdzić, że jest on ekspertem w konkretnej dziedzinie lub świetnie radzi sobie z określonymi zadaniami.

Zarówno Goldenline, jak i LinkedIn pozwalają na zbieranie rekomendacji od innych użytkowników. Jest to prosta, ale niezwykle skuteczna rzecz. Dzięki dobrym słowom ze strony byłych współpracowników lub klientów osoba (lub firma) zyskuje bardzo dużo na wiarygodności. W ten właśnie sposób buduje się marka.

Potencjał portali zawodowych jest ogromny – otwierają one przed osobami aktywnymi zawodowo wiele furtek, które wcześniej nie były dostępne. Umożliwiają nawiązanie kontaktów międzynarodowych, poznanie specyfiki różnych branż oraz pokazanie swojej kandydatury szerszemu gronu odbiorców. Dzięki nim masz też szansę podejrzeć, jak wyglądała droga zawodowa osób, które dziś zajmują wysokie stanowiska – jest to niezłe źródło inspiracji...

Jeśli jesteś zawodowcem – zadbaj o swój profil na portalach zawodowych.