Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Najbardziej popularne wskazówki dla świeżo upieczonych kandydatów

Kandydat do pracy

Kiedy jesteś potencjalnym kandydatem na pracownika i czeka Cię rozmowa rekrutacyjna, z dużą szansą natychmiast w Twoim otoczeniu pojawiają się siewcy dobrych rad – Twoja dziewczyna, chłopak, mama i siostra. Oni wszyscy wiedzą najlepiej co musisz zrobić, żeby dobrze wypaść, a gdyby to oni byli na Twoim miejscu, to absolutnie z miejsca dostaliby tę robotę! :)

Pewnie zdarzyło Ci się słyszeć, że „to Twoja życiowa szansa i od tego spotkania zależą Twoje dalsze losy”. Z tego też powodu powinieneś się ogolić, nie garbić, ładnie mówić i ładnie wyglądać. To są niewątpliwie cenne rady, natomiast kiedy z jednej strony ojciec rekomenduje Ci twarde negocjowanie warunków "po męsku", a z drugiej strony mama poleca Ci żeby łapać się czegokolwiek, a po podwyżkę pójdziesz za jakiś czas – można się w tym pogubić. A to, co jest chyba w tym wszystkim najgorsze to zalewanie banałem z serii „po prostu oddychaj głęboko i bądź sobą”.

Jakie są najbardziej popularne, ale nie zawsze trafne wskazówki dla świeżo upieczonych kandydatów?

Garnitur zawsze, wszędzie i za wszelką cenę

To może być dobra rada, pod warunkiem że garnitur jest adekwatny wobec klimatu firmy, do której zostałeś zaproszony. Przychodząc w garniturze na spotkanie do firmy, która słynie z zatrudniania barwnych osobowości zwariowanych freaków, którzy przychodzą do pracy w japonkach i hawajskich spodenkach – możesz zwiastować to, że albo nie rozumiesz albo nie pasujesz do kultury firmy. Zanim zdecydujesz się na garnitur, postaraj się poznać organizację, popytać, powęszyć i dowiedzieć się czy garnitur na pewno będzie OK.

Co jest Twoją największą wadą? Perfekcjonizm!

Jesteś perfekcjonistą i pracoholikiem? To już stara i niemodna metoda :) To klasyczna porada, która mocno trąci fałszem i banałem. Na pytanie o słabości mów raczej o rzeczach nad którymi obecnie pracujesz, o obszarach które chcesz rozwijać – planowanie, zarządzanie czasem, asertywność? Zaprezentuj się jako osoba świadoma swoich słabszych stron i nastawiona na rozwój i pracę nad sobą. Odpowiedź w stylu „nie mam słabych stron” również jest passe.

Bądź sobą

To rada z kategorii wiedzy zupełnie bezużytecznej. To trochę tak, jakby polecać komuś „bądź błyskotliwy i przystojny”. Oczywiście staraj się być naturalnym, ale pamiętaj, że Twoim zadaniem jest przekonanie firmy do tego, że powinna Cię zatrudnić. Nie zachęcamy do przedstawiania fałszywej wersji siebie, ale ważne jest to żeby eksponować swoje mocne strony, odpowiadać na potrzeby firmy i w pewnym sensie kreować swoją osobę na wzór idealnego kandydata. Ktoś kiedyś powiedział, że pracę dostają nie Ci, którzy są najlepsi, ale Ci którzy najlepiej zaprezentowali się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Coś w tym jest!

Nigdy nie przyznawaj się do tego, że kiedykolwiek zostałeś zwolniony

Mówi się, że każdy z nas przynajmniej raz w życiu już został lub zostanie zwolniony. Nastawienie pracodawców wobec kandydatów, których ktoś kiedyś zwolnił zmienia się. W dobie konieczności budowania elastycznego biznesu, w czasach kryzysów finansowych i konieczności podejmowania szybkich decyzji, pracownik który został zwolniony, nie zawsze musi być synonimem pracownika, który się nie sprawdził. Lepiej powiedzieć prawdę, niż dopuścić do sytuacji, w której rekruter podczas weryfikowania Twoich referencji odkryje gorzką prawdę u źródła. W temacie zwolnienia odpowiadaj krótko i konkretnie. Uzasadnij przyczynę zwolnienia i postaraj się jak najszybciej skierować uwagę rekrutera na inny wątek.