Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Zaraz kończę studia! 7 rad dla przyszłych absolwentów

My też kiedyś byliśmy w tym miejscu. Oznacza to, że wiemy jak czuje się osoba, która lada moment skończy studia. Dlatego właśnie sprzedajemy Wam garść dobrych rad, jak dobrze wejść na rynek pracy.

1. Postaw na pasję!

Znajdź obszar, który oscyluje wokół Twoich zainteresowań i w tym kierunku skieruj swoje pierwsze zawodowe kroki. Nie pozwól nikomu wmówić sobie, że praca jest tylko obowiązkiem i nie musi Cię interesować. Oczywiście – może tak być, jednak po co się męczyć i uprzykrzać sobie życie? Większość dnia spędzamy na wykonywaniu obowiązków zawodowych, dlatego warto oddać się rzeczy, która sprawia nam choć trochę satysfakcji. Zastanów się co daje Ci radość lub poczucie spełnienia i szukaj zawodów, w których będziesz mógł to robić.

2. Kierunek: kompetencje i kwalifikacje

Kolejnym krokiem jest skupienie się na własnych kompetencjach oraz kwalifikacjach. Warto, byś zastanowił się które z posiadanych przez Ciebie umiejętności mogą być przydatne w wybranym zawodzie. Taka jednoosobowa "burza mózgu" pomoże Ci nie tylko zrozumieć, w których obszarach jesteś mocny oraz nad którymi trzeba jeszcze popracować, ale również ułatwi Ci stworzenie idealnego CV. Zrób listę umiejętności, które powinieneś zdobyć lub poprawić, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

3. Nie bój się inwestować w rozwój

Wiele osób boi się zainwestować w swój rozwój, ponieważ żyją w obawie, że wydane pieniądze się nie zwrócą. Inwestycja w rozwój, czyli wiedzę oraz umiejętności zwraca się zawsze. Dlaczego? Jest to wartość, którą masz już na zawsze i której nigdy nikt Ci nie zabierze. Nie zapominaj też, że nie wszystkie szkolenia są płatne – organizowanych jest całe mnóstwo bezpłatnych wydarzeń (również takich, które kończą się uzyskaniem certyfikatu). Szukaj kursów oraz szkoleń, które pozwolą Ci rozwinąć kompetencje oraz umiejętności przydatne w zawodzie, na który się zdecydowałeś.

4. Prześwietl rynek pracy

Regularnie przeglądaj oferty pracy w kierunkach, które Cię interesują. Dzięki temu po niedługim czasie będziesz wiedział jakich pracowników najczęściej poszukują pracodawcy, jakie warunki powinien spełniać kandydat oraz jakie są ścieżki i szanse rozwoju. Taka wiedza jest bezcenna, zwłaszcza na początku drogi zawodowej.

5. Dodaj gazu na finiszu

Jeżeli nie robiłeś tego wcześniej – czas nadrobić zaległości. To ostatni dzwonek, by zainteresować się tym, co dzieje się na Twojej uczelni. Skup się przede wszystkim na działalności Biura Karier oraz Kół Naukowych. Szkolenia, warsztaty, spotkania z pracodawcami lub wykłady to świetna okazja, by poznać rynek oraz zdobyć nowe kompetencje i kontakty.

6. Zainteresuj się stażem

Słowo "staż" wywołuje na twarzach młodych ludzi niesmak, ponieważ większość ofert to propozycje praktyk bezpłatnych. Jeżeli nie masz żadnego doświadczenia – nie wybrzydzaj. Idź i wyssij wiedzę z pracowników firmy – zdobądź podstawowe umiejętności, a na pewno szybko znajdziesz pracę płatną. Jeżeli już masz pierwsze doświadczenie w zawodzie, szukaj staży płatnych, po których istnieje realna szansa na zatrudnienie w danej firmie.

7. Nie bój się popełniać błędów

Pamiętaj, że błędy popełniamy wszyscy. Jeżeli okazało się, że kierunek, który wybrałeś nie spełnia oczekiwań – zmień go. Właśnie teraz jest moment, kiedy możesz pozwolić sobie na podejmowanie licznych prób, radykalne zmiany oraz wątpliwości. Nie bój się popełniać błędów, ale ucz się na nich.