Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Przygotuj się i bądź sobą - 8 niezawodnych wskazówek przed spotkaniem rekrutacyjnym

Wskazówki przed spotkaniem rekrutacyjnym

Szukasz wymarzonej pracy. Wysłałeś/aś swój życiorys do kilku firm i...udało się! Rekruter zadzwonił i zaprosił Cię na spotkanie. Nasze gratulacje! Pierwszy krok już za Tobą! Teraz pozostało tylko przygotować się do rozmowy w cztery oczy.

Poniżej znajdziesz 8 prostych, ale niezawodnych wskazówek, dzięki którym zrobisz mocne wrażenie podczas spotkania a także unikniesz wpadek.

1. Ani za wcześnie, ani za późno

Umiejętność pojawienia się na rozmowę w odpowiednim czasie jest podstawą i ma ogromny wpływ na to, jakie pierwsze wrażenie wywrzesz na rozmówcy. Kandydat nie powinien stawić się zbyt wcześnie – 5 minut przed czasem jest idealnym wariantem. Nie przychodź do firmy ponad 10 minut przed wyznaczoną godziną. Oczywiście całkowicie niedopuszczalne jest jakiekolwiek spóźnienie. Jeśli jednak z przyczyn od Ciebie niezależnych przewidujesz takie ryzyko – skontaktuj się telefonicznie z rekruterem. Podczas rozmowy przeproś, wyjaśnij jaki jest powód opóźnienia oraz podaj skalę ewentualnego spóźnienia.

2. Mów prawdę

Jeżeli nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie – powiedz to wprost. Nie ma nic gorszego, niż wymyślanie, zgadywanie, lawirowanie. Osoba rekrutująca zna poprawne odpowiedzi i widzi Twoje (marne) zmagania. Niestety takie próby, choć wydają się naturalną reakcją, mogą niezwykle niekorzystnie wpłynąć na Twój wizerunek profesjonalisty w swojej dziedzinie.

3. Szacunek do samego siebie

Dotyczy to wynagrodzenia, ale również oczekiwań wobec pracodawcy w innych obszarach. Postaraj się podać taką wysokość pensji, jaka jest dla Ciebie satysfakcjonująca. Nigdy nie podawaj wynagrodzenia niższego, niż chciałbyś otrzymać, z cichą nadzieją na późniejsze negocjacje.

Rekruter może zapytać Cię również o Twoje pozafinansowe oczekiwania względem danej firmy lub stanowiska. Odpowiedz szczerze na czym dokładnie Ci zależy. Nie warto abyś zarówno Ty, jak i pracodawca angażowali się w relację, w której jedna ze stron nie otrzymuje tego, na czym jej zależy.

4. Uśmiech i mowa ciała

Przywitanie drugiej osoby uśmiechem powoduje wzrost obopólnej sympatii, pozwala przełamać pierwsze lody oraz pokazuje, że jesteśmy przyjaźnie i pokojowo nastawieni. Spotkanie rekrutacyjne nie jest naturalne, dlatego nasz organizm często przyjmuje postawę obronną charakterystyczną dla wykrycia niebezpieczeństwa. Spróbuj kontrolować odruchy ciała tak, by nie wysyłać rekruterowi sygnałów wskazujących na gotowość do walki. Zachowaj otwartą postawę ciała, uśmiechaj się i potakuj głową, nie unikaj kontaktu wzrokowego oraz swoją sylwetkę lekko pochylaj w stronę rozmówcy.

5. Adekwatny strój

Panowie na większość rozmów rekrutacyjnych powinni ubrać się w garnitur. Jeżeli aplikują na stanowiska kreatywne, mogą pozwolić sobie na luźniejszy wariant (w tym również odważniejszą kolorystykę), jednak nadal uwzględniający koszulę.

W przypadku kobiet najczęściej wybieranym zestawem jest kostium lub spodnie i marynarka. Warto jednak, by przedstawicielki płci pięknej pamiętały o dobraniu odpowiedniej kolorystyki stroju. Różowa marynarka świetnie sprawdzi się na rozmowie w agencji interaktywnej. Dopasowany kostium w odcieniach szarości zrobi wrażenie w agencjach doradztwa personalnego (pośredniczą one w rekrutacji dla firm) lub działach HR dużych korporacji.

Nigdy nie zakładaj butów z odkrytymi palcami u stóp. Uważane są za niestosowny element ubioru Bezpiecznie jest postawić na klasyczne, czarne obuwie. Nie zapomnij o dokładnym wypastowaniu butów przed rozmową!

6. Research przed spotkaniem

Do każdego spotkania należy się dobrze przygotować. Znasz nazwę firmy, do której aplikujesz oraz nazwisko osoby, z którą będziesz rozmawiać. Postaraj się więc zdobyć jak najwięcej informacji na ich temat. Czym dokładnie zajmuje się firma? Jakie realizuje projekty? Jakie ma na swoim koncie sukcesy? Co najbardziej podoba Ci się w polityce firmy, a co byś zmienił/a? Znajomość doświadczenia oraz kompetencji rekrutera również znacząco wpłynie na jakość Waszego spotkania. Warto wiedzieć gdzie pracował wcześniej, jakie są jego mocne oraz słabe strony. Co ceni w innych ludziach, a czego absolutnie nie toleruje. Postaraj się wygooglować jak najwięcej informacji na jego temat.

7. "Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?" – TAK!

Spotkanie kończy się zazwyczaj jednym i tym samym pytaniem: "Czy ma Pan/Pani do mnie jakieś pytania?". Większość z nas błędnie odpowie: "Na ten moment chyba nie". Dobre przygotowanie do rozmowy z rekruterem uwzględnia przygotowanie listy pytań, które powinniśmy zadać. Może rekruter nie wspomniał o możliwościach rozwoju w strukturze firmy? Nie wymienił benefitów, które pracownicy otrzymują poza wynagrodzeniem? Warto zadać 2-3 pytania, ponieważ wykazujesz w ten sposób swoje zainteresowanie oraz zaangażowanie w rozmowę.

8. Rekruter to też człowiek, nie zapominaj o tym!

Ostatnia wskazówka jest prosta: nie zapominaj o tym, że rekruter również jest człowiekiek, dla którego rozmowa rekrutacyjna może być źródłem stresu. Rekruter musi w końcu zadać odpowiednie pytania, dzięki którym sprawdzi najważniejsze kompetencje, a przy pozostawić po sobie dobre wrażenie. Jeśli spojrzysz na niego z tej perspektywy, na pewno spotkanie przebiegnie sprawniej, a Ty będziesz się znacznie mniej stresować.