Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Najbardziej poszukiwane u kandydatów kompetencje – zobacz co mówią rekruterzy!

Najbardziej poszukiwane u kandydatów kompetencje

Pracodawcy mają różne oczekiwania wobec kandydatów – w zależności od branży, stanowiska a nawet wielkości firmy, osoby odpowiedzialne za rekrutację będą poszukiwały pracowników o znacznie innym profilu i zupełnie innych kompetencjach.

To, co jest jednak pewne to fakt, że pracodawca będzie oceniał  nie tylko Twoje dyplomy, prestiż uczelni którą ukończyłeś, poziom obsługi komputera czy znajomość języka obcego, ale również Twoje tzw. kompetencje miękkie. Jest to ten rodzaj kompetencji, który wyznaczony jest głównie przez Twój charakter i predyspozycje osobiste, czyli np. poziom motywacji do rozwoju, radzenie sobie ze stresem czy komunikowanie się z innymi ludźmi.

Wiemy na pewno, że w obliczu dzisiejszego rynku pracy – nie wystarczy mieć wiedzę.  Dlatego zapytaliśmy kilku rekruterów o to, jakie kompetencje miękkie są w ich ocenie najbardziej cenione i poszukiwane  na rynku pracy. Interesowały nas wyłącznie obszary miękkie, w oderwaniu od kwalifikacji, wykształcenia, poziomu doświadczeń czy określonej wiedzy akademickiej.

Okazuje się, że w zależności od branży i stanowiska koszyk „must have” wygląda nieco inaczej, ale sprowadzając go do listy najbardziej poszukiwanych kompetencji, z pewnością należy wymienić:

1. Entuzjazm, pozytywne nastawienie. Krótko rzecz ujmując – rekruterzy lubią szczęśliwych kandydatów:). Kandydat-maruder, który nie dostrzega szans a wyłącznie ryzyka, który pisze wyłącznie słabe scenariusze i uprawia czarnowidztwo – jest mało interesujący jako człowiek, a tym bardziej jako kandydat do współpracy. Dlatego bądź zadowolonym Kandydatem i dużo się uśmiechaj :)

2. Zaangażowania i motywacja. Pracodawcy cenią ludzi, których poziom energii i nastawienie wskazuje na wysokie zaangażowanie i zainteresowanie daną branżą. Na etapie rozmowy rekrutacyjnej sygnałem świadczącym o Twoim zaangażowaniu i motywacji będzie np. pozyskanie porcji informacji na temat potencjalnego pracodawcy przed spotkaniem, zadawanie pytań świadczących o znajomości branży, bardzo dobre przygotowania do spotkania. Pracodawcy chcą mieć przekonanie, że zatrudniają człowieka, którego poziom samomotywacji jest na tyle wysoki, że pozwoli z uśmiechem przychodzić co rano do pracy :)

3. Elastyczność. Umiejętność działania w środowisku pełnym zmian i łatwość dostosowania się do zmieniającego się otoczenia jest w cenie! Pracodawca zatrudniając Cię, chce mieć pewność, że w sytuacji konieczności przeniesienia Cię na inny projekt, nie będziesz się złościł i frustrował. Jeśli otrzymasz nowe zadanie, które nie do końca zazębia się z zakresem Twoich obowiązków, dla dobra sprawy i dla poszerzenia Twoich horyzontów – z entuzjazmem podejmiesz się nowego zadania. Nie będziesz też za bardzo marudził jeśli procedury działania w danym obszarze będą się często zmieniały – sorry, takie mamy czasy, trzeba być fleksi! :)

4. Umiejętność współpracy z zespołem. To jest bardzo ważne. Nawet jeśli każdy członek zespołu  w danej firmie ma swoje ściśle określone zadania, za które jest w pełni odpowiedzialny, gotowość niesienia pomocy innym pracownikom, wspieranie innych w ich zadaniach – jest bardzo w cenie! Dodatkowo, pracodawcy bardzo nie lubią ludzi, którzy generują im nowe kłopoty z tytułu niedostosowania się do zespołu. Knucie intryg w zespole, destrukcyjne rozsiewanie nieprawdziwych plotek, mających negatywny wpływ na motywację w zespole, generowanie kłótni, maruderstwo – takim działaniom mówimy zdecydowane NIE. Idealny pracownik to osoba dobrze wpływająca na zespół, lubiąca ludzi i będąca lubiana, chętna do pomocy, obdarzana zaufaniem przez pozostałych członków zespołu.  

5. Chęć rozwoju, gotowość do poznawania nowych obszarów. Pozytywne reagowanie na innowacje, zmiany i nowe pomysły jest niezwykle ważne. W zespołach często funkcjonuje opór przed zmianą i pewnie jest to naturalna tendencja człowieka. Przekonaj jednak przyszłego pracodawcę, że chętnie będziesz realizował zadania, które będą wymagały od Ciebie poszukiwania nowych informacji, przeczytania kilku książek czy prześledzenia forum tematycznego w poszukiwaniu nowych informacji. To również będzie wyrazem Twojego zaangażowania. Na liście zwrotów zakazanych powinno znaleźć się stwierdzenie: „Ale ja się przecież na tym nie znam”.

6. Prawidłowe reagowanie na problemy.  Umiejętność rozpoznawania i rozwiązywania problemów jest wysoko ceniona przez pracodawców. Unikanie, tuszowanie problemów, odkładanie ich rozwiązania na później – to nienajlepszy styl działania. Dojrzały pracownik natrafiając na trudność, natychmiast dokonuje analizy i przygotowuje koncepcje rozwiązania problemu. Jeśli problem jest dużej rangi, oczywiście sposób jego rozwiązania należy przedyskutować z szefem. Jednak wskazane jest wcześniejsze przygotowanie propozycji rozwiązania trudnej sytuacji. Wielu szefów działa zgodnie z zasadą: „Jeśli przychodzisz do mnie z problemem, oczekuję od Ciebie co najmniej dwóch propozycji rozwiązania tego problemu.”

7. Niezawodność. Pracodawcy chcą widzieć w kandydacie „solidną firmę”. Chcą mieć pewność, że jeśli szef zleci Ci zadanie, będzie mógł być spokojny o to, że zrobisz wszystko aby z tego zadania się wywiązać. Jeśli będzie pilna potrzeba, zostaniesz po godzinach lub przyjdziesz wcześniej do pracy, ponieważ niewykonane zadanie nie da Ci spokoju. Pracodawca chce wierzyć, że i dla Ciebie Twoja skuteczność, odpowiedzialność i niezawodność jest bardzo ważna.

8. Zarządzanie czasem. Umiejętność pracy z kalendarzem a także z lista zadań do wykonania – to świadczy o Twoim poważnym podejściu do organizacji pracy. Pracodawca chciałby mieć pewność, że będziesz efektywnie zarządzał swoim czasem w pracy. Jeśli nigdy nie wyrabiasz się robotą na czas, być może słabo organizujesz swoją pracę albo masz problem z koncentracją na zadaniach? Pracodawcy naturalnie reagują furią na pracowników, którzy rozkręcają się przy porannej kawie przez pierwszą godzinę pracy, następnie dla higieny swojego życia psychicznego potrzebują wymienić firmowe plotki aby być na bieżąco, o godzinie 14.00 myślą już o lunchu. Po lunchu okazuje się, że są zbyt najedzeni żeby pracować, a o 17.00 okazuje się, że znowu nie wyrobili się z robotą w terminie – podsumowując to przemęczeniem i nadmiarem zadań. W pracy oczywiście należy wygospodarować czas na chwilę relaksu, ale pod żadnym pozorem nie wolno pozwolić sobie na bycie cwaniakiem i obibokiem. Twoja terminowość, umiejętność dzielenia przedsięwzięcia na poszczególne etapy, umiejętność planowania zadań – będzie Twoim dużym atutem. Na etapie rozmowy rekrutacyjnej możesz wspomnieć o tym w jaki sposób planujesz swoje zadania, jak nadajesz priorytety realizowanym zadaniom.

Dobrym pomysłem jest również zaprezentowanie doskonałej znajomości Twojej natury w kontekście funkcjonowania w różnych porach dnia – np. „Rano dobrze sprawdzam się w zadaniach analitycznych, wymagających logicznego myślenia, dlatego zawsze tak planuję swoje działania aby do godziny 11.00 uporać się z raportami i tabelkami w Excelu. Po południu z kolei włącza mi się kreatywność i wpadają mi do głowy nietuzinkowe pomysły – wtedy jestem najbardziej efektywny w zadaniach wymagających tworzenia nowych koncepcji”. Znajomość Twojej natury i poziomu energii w poszczególnych porach dnia – świadczy o Twojej wysokiej samoświadomości i skutecznym zarządzaniu Twoją energią w poszczególnych zadaniach i porach dnia.

W naszym odczuciu powyższa lista brzmi bardzo optymistycznie. Szczególnie dlatego, że powyższe skille to obszary, które można trenować i rozwijać. Oznacza to, że nawet jeśli nie posiadasz dyplomu Harvardu, a Twoja średnia ocen ze studiów daleka jest od 5,0… nadal masz szansę być cennym kandydatem. Pamiętaj zwłaszcza o punkcie numer 1 i... uśmiechnij się :)


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.