Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Nie leję wody ale też nie muszą mnie ciągnąć za język

Najlepszy kandydat

Spotkanie rekrutacyjne często jest opowieścią na Twój własny temat, na podstawie której rekruter ocenia Twoje umiejętności i predyspozycje a następnie podejmuje decyzję o tym czy Twój profil jest wartościowy w kontekście potrzeb rekrutacyjnych.

Często spotykamy się z sytuacją, w której kandydaci mówią o sobie albo za dużo ale mało konkretnie albo za mało, zmuszając tym samym rekruterów do zadawania setek pytań dodatkowych i naprowadzających.

Co zrobić aby zjednać sobie rekrutera? Na pytania odpowiadać konkretnie, uzasadniając swoje wypowiedzi konkretnymi przykładami. Dobrą praktyką jest przedstawianie siebie w oczach innych ludzi, np. „moi współpracownicy cenili mnie za…”, „moi przełożeni zawsze mówili, że jestem..”.

Poniżej znajdziesz kilka konkretnych przykładów, które naprowadzą Cię na to w jaki sposób udzielać odpowiedzi na zadane pytania, aby dobrze się sprzedać:

  ŹLE                                                                                     

Jestem komunikatywny, bo lubię dużo mówić

  DOBRZE

Współpracownicy i przełożeni zawsze postrzegali mnie jako osobę otwartą i komunikatywną – głównie dzięki temu, że skutecznie dogadywałem się z Klientami i współpracownikami. Kiedy zdarzały się w zespole napięcia – często byłem osobą, która inicjowała rozmowę. Moi koledzy często prosili mnie również o to abym pomógł im rozwiązać konfliktowe sytuacje z klientem, proponując efektywną linię komunikacji.

    KOMENTARZ

Jesteś komunikatywny? Uzasadnij to. Podaj konkretny przykład z pracy. Mów o tym w jaki sposób postrzegali Cię inni ludzie – w ten sposób uwiarygodnisz swoje odpowiedzi.

  ŹLE                                                                                     

Jestem osobą odpowiedzialną.

  DOBRZE

Jestem osobą odpowiedzialną, która zawsze poważnie podchodzi do wykonywanych obowiązków. W trudnych sytuacjach nigdy nie unikałem odpowiedzialności, tylko wiedziałem, że muszę zmierzyć się z problemem. Kiedyś zdarzyło mi się popełnić błąd w rozliczeniu Klienta – wówczas wiedziałem, że muszę wziąć za to odpowiedzialność i jak najszybciej przekazać informację o błędzie zarówno do moich przełożonych, jak i do Klienta a także jak najszybciej rozpocząć działania naprawcze.

    KOMENTARZ

Podaj konkretny przykład z pracy. Możesz podać przykład błędu, który popełniłeś – będzie to wyrazem Twojej dojrzałości i tego, że nie masz problemów z unikaniem odpowiedzialności. Oczywiście tylko pod warunkiem, że opowiesz o tym w  jaki sposób poradziłeś sobie z rozwiązaniem problemu.

  ŹLE                                                                                     

Uważam się za osobą pracowitą, ponieważ w poprzedniej pracy często robiłem nadgodziny.

  DOBRZE

Bardzo lubię branżę, w której pracuję i moja praca zgodna jest z moimi zainteresowaniami. Wiem, że nie zawsze udaje się zrealizować zadania w osiem godzin a także, że trzeba być dostępnym dla klientów również po godzinach pracy w biurze. Klienci zawsze doceniali mnie za moją dostępność – starałem się być do ich dyspozycji zawsze wtedy, kiedy mnie potrzebowali.

    KOMENTARZ

Rekruter chce zobaczyć w Tobie osobę, która polubi swoją pracę. Argument, że jesteś pracowity i że pracowałeś w nadgodzinach, niekoniecznie musi o Tobie dobrze świadczyć. Rekruter może zacząć się zastanawiać, czy nadgodziny nie wynikały ze słabej organizacji pracy?

  ŹLE                                                                                     

Uważam, że jestem odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

  DOBRZE

Jestem odpowiednim kandydatem na to stanowisko, ponieważ z pewnością mógłbym wnieść do firmy nową wartość w postaci moich umiejętności sprzedażowych, które zdobyłem na licznych szkoleniach. Z pewnością mógłbym w ten sposób przyczynić się do rozwoju firmy. Dodatkowo dobrze czuję się pracując z telefonem – na poprzednim stanowisku kilka razy wygrałem konkurs na „Najlepszego Sprzedawcę”. Zgodnie z Państwa oczekiwaniami – jestem dostępny na rynku pracy od zaraz. Jestem silnie zmotywowany do tej współpracy.

    KOMENTARZ

Uważasz, że jesteś mocnym kandydatem? Dlaczego? Opowiedz o swoich sukcesach. Uzasadnij swoje przekonanie.

  ŹLE                                                                                     

Dobrze znoszę sytuacje stresowe.

  DOBRZE

W pracy zawsze towarzyszy mi trochę pozytywnego stresu, który motywuje mnie do działań. Staram się wyeliminować stres negatywny, który mógłby mieć efekt paraliżujący. Aby unikać tego rodzaju stresu  zawsze dzielę zadania na ważne i pilne. Staram się też mieć świadomość na które wydarzenia w pracy mogę wpływać i je zmieniać, a które sytuacje pozostaną takimi jakimi są niezależnie od moich działań. Aby łagodzić skutki stresu po pracy regularnie uprawiam sport.

    KOMENTARZ

Bądź wiarygodny. Nie nawijaj makaronu na uszy, mówiąc – „nigdy się nie stresuję”. Przecież to oczywiste, że każdy się stresuje. Opowiedz rekruterowi o tym, jak radzisz sobie z tym aby unikać sytuacji stresowych poprzez doskonałą organizację zadań, a także co robisz aby złagodzić skutki stresu.

Czy macie przykłady pytań rekrutacyjnych, które rozłożyły Was na łopatki i na które zupełnie nie byliście w stanie odpowiedzieć albo które sprawiły Wam trudność? Nie jesteśmy mistrzami świata we wszystkim ale być może będziemy w stanie podsunąć Wam jakiś fajny pomysł na poradzenie sobie z trudnymi pytaniami rekrutacyjnymi :)


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.