Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

5 prostych kroków do zdobycia wymarzonego stanowiska

Wymarzone stanowisko pracy

Szukasz pracy? Masz za sobą kilka-naście-dziesiąt-set spotkań rekrutacyjnych a telefon nadal milczy?

Tu znajdziesz 5 prostych trików, które znacznie zwiększą Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.

Dzięki nim zaprezentujesz się jako dobrze przygotowany profesjonalista, którego warto zatrudnić.

1. Koniecznie zlokalizuj w Internecie (lub w innym źródle) ofertę pracy na którą aplikowałeś. Poświęć kilka minut i przeanalizuj ją dokładnie, szczególnie w obszarze związanym z oczekiwaniami/wymaganiami pracodawcy. Stań się detektywem i poszukuj wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do spotkania. Potraktuj ogłoszenie jako podpowiedź i kopalnię wiedzy o tym, jaki powinien być idealny kandydat na to stanowisko. Dzięki temu dowiesz się jak Ty powinieneś prezentować się na spotkaniu aby dostać pracę.

 • W ogłoszeniu odnajdujesz informację o tym, że firma poszukuje osób otwartych, z łatwością potrafiących nawiązywać kontakty z nowymi ludźmi? W drodze na spotkanie przygotuj sobie krótkie zagajenie rozmowy z rekruterem, np. „Wchodząc do Waszego biura zwróciłem uwagę, że macie bardzo miłą Panią na recepcji, która doskonale wykonuje swoje zadania. Super. Odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu.”… albo z uśmiechem zagadaj Panią z recepcji :)
   
 • W ogłoszeniu odnajdujesz informację o tym, że firma poszukuje osób rzetelnych, sumiennych i dokładnych? Weź ze sobą na spotkanie notatnik lub kalendarz – notuj ważne informacje, które pojawią się podczas rozmowy. Sprawisz wrażenie osoby uważnej, dobrze zorganizowanej, która lubi mieć porządek w informacjach.
   
 • W ogłoszeniu odnajdujesz informację o tym, że firma poszukuje osób z doświadczeniem w realizowaniu targetów sprzedażowych? Na spotkanie przygotuj szczegółową informację z twardymi danymi prezentującymi realizację Twoich planów sprzedażowych na poprzednim stanowisku.  Zaprezentuj się jako osoba, która lubi i potrafi pracować na twardych celach. W części rozmowy dotyczącej targetów posługuj się danymi wyrażonymi liczbowo, procentowo, konkretnie.

2. Nie tylko rzuć okiem na stronę internetową firmy, ale dobrze zapoznaj się z treściami dotyczącymi Twojego potencjalnego pracodawcy, które znajdziesz w Internecie. Aktywnie poszukuj informacji, które będziesz mógł  wykorzystać na spotkaniu.

 • Zrobisz bardzo dobre wrażenie mówiąc np. „Poszukując informacji w Internecie/śledząc prasę branżową, natrafiłem na newsa o tym, że otwieracie nowy oddział w Rzeszowie. To chyba znak, że Wasz  biznes ma się bardzo dobrze?”.
   
 • Spróbuj zbudować relację z rekruterem. Daj rekruterowi poczucie, że przed spotkaniem wykonałeś jakąś pracę. Daj wyraz tego, że jesteś zaangażowany w cały proces. Jeśli masz po drugiej stronie profesjonalnego rekrutera – z pewnością przygotowywał się on do spotkania z Tobą. Pokaż, że Ty również poświęciłeś swój czas na przygotowanie. Rekruter z pewnością to doceni.
   
 • Jeśli na pytanie „Co Pan wie na temat naszej firmy?” odpowiesz, że „Właściwie to niewiele” albo że miałeś mało czasu, więc tylko zajrzałeś w biegu na stronkę … ale w sumie i tak niewiele pamiętasz – gwarantuję, że to może być Twoje ostatnie spotkanie z tą firmą.

3. Bądź dobrze przygotowany. Zapisz w swoim kalendarzu informację o tym, z kim jesteś umówiony, w jakim terminie, w jakim miejscu, na którą godzinę, a także na jakie stanowisko aplikowałeś. Przechodząc przez recepcję pewnie i miłym tonem głosu przedstaw się, poinformuj z kim jesteś umówiony, na którą godzinę, a także jakiego stanowiska będzie dotyczyło spotkanie. Buduj swój profesjonalizm od momentu samego przekroczenie progu firmy. Jest szansa lub ryzyko, że Pani z recepcji w firmie, która jest Twoim celem, codziennie jada lunch z Panią od rekrutacji, podczas którego zdrowo obgadują kandydatów.

 • Zaplanuj sobie dzień w taki sposób abyś dotarł na spotkanie 10-15 minut przed umówioną godziną.  Przychodzenie  na spotkanie 40 minut przed umówioną godziną jest słabe i wcale nie świadczy o Twojej wysokiej motywacji do pracy ale słabym zarządzaniu zegarkiem i kalendarzem. Brak wyczucia w czasie, bardzo wkurza rekruterów.   
   
 • Kandydat, który nie pamięta na jakie stanowisko aplikował – z dużą szansą trafi na czarną listę.
   
 • Kandydat, który przekręca imię bądź nazwisko rekrutera – znacznie zmniejsza swoje szanse na powodzenie w procesie rekutacji a dodatkowo ma szansę zostać bohaterem dnia podczas firmowych ploteczek rekruterów przy papierosie.
   
 • Bezsprzecznie jedna z najgorszych historia, która może zdarzyć się rekruterowi to kandydat, który zjawia się na spotkaniu i mówi mniej więcej tak: „Jakaś Pani do mnie zadzwoniła i kazała mi tu przyjść” – nie wie ani z kim ani w sumie po co. Takim kandydatom serdecznie dziękujemy!

4. Wyglądaj dobrze. Dzień wcześniej przygotuj sobie odpowiedni strój. Pamiętaj, że profesjonalnie – wcale nie znaczy jak na wesele. Unikaj przesady, mocnego makijażu, zbyt dużej ilości biżuterii. Nie staraj się wyglądać atrakcyjnie. Staraj się wyglądać profesjonalnie.

 • Moja sekretna rada: jeśli jesteś kobietą i spotkasz po drugiej stronie kobietę rekrutera  – proponuję założyć spodnie i zadbać o nieco bardziej męski wizerunek. W tym wariancie zdecydowanie odpadają szpilki, dekolty, krótkie spódniczki :> Jeśli po drugiej stronie spotkasz mężczyznę rekrutera - szpilki, dekolty, krótkie spódniczki również odpadają, ale możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w postaci eleganckiej spódnicy :)

5. Zrób rachunek sumienia. Pomyśl o sobie jak o kandydacie, zbierz i podsumuj informacje na swój własny temat, przeczytaj swoje CV.

 • Koniecznie przygotuj sobie odpowiedź na kilka pytań:
   
  • dlaczego firma powinna mnie zatrudnić?
  • dlaczego jestem odpowiednią osobą na to stanowisko?
  • jakie cechy/umiejętności/doświadczenia ważne dla tego stanowiska, posiadam?
  • dlaczego chciałbym pracować na tym stanowisku?

Gotowe odpowiedzi z pewnością będziesz mógł wykorzystać  podczas rozmowy. Jeśli masz trudność z odpowiedzią na kilka powyższych pytań – może to być objawem słabej znajomości twoich własnych kompetencji i mocnych stron. Jeśli nie masz świadomości swoich zalet i wartościowych obszarów – możesz mieć problem z tym aby przekonać do siebie rekrutera. Aby być wiarygodnym i przekonywującym – najpierw sam musisz uwierzyć w to, że jesteś najlepszym kandydatem.


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.