Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Dlaczego znowu nie dostałem pracy?

Dlaczego znowu nie dostałem pracy?

Jeśli poszukujecie/poszukiwaliście pracy i uczestniczyliście już w jakichś procesach rekrutacyjnych, prawdopodobnie każdemu z Was zdarzyła się sytuacja, w której proces rekrutacyjny zakończył się dla Was odmową, porażką, złą wiadomością, negatywną informacją zwrotną, brakiem informacji. Jak zwał tak zwał – chodzi o to, że po prostu Wam się nie udało. Jednym z najbardziej naturalnych wytłumaczeń w sytuacji odmowy, która przychodzi w pierwszej chwili do głowy, jest: „Nie udało mi się, bo jestem słaby.”

Chcemy pokazać Wam nieco inną perspektywę – perspektywę rekrutera, która być może jest nieco bardziej złożona niż zakładacie.

Negatywna informacja zwrotna, nie zawsze oznacza że jesteś słaby. Co jeszcze może oznaczać negatywna informacja zwrotna lub cisza ze strony potencjalnego pracodawcy?

Firma publikuje ogłoszenia na portalach pracy… ale niekoniecznie planuje zatrudnić nowego pracownika.

 • Potencjalny pracodawca przewiduje, że zwolni się wakat wewnątrz firmy. Z tego też powodu zawczasu chce zbudować sobie solidna bazę kandydatów aby się zabezpieczyć i aby móc szybko zareagować w razie faktycznego zwolnienia wakatu. Okazuje się jednak, że przewidywania były błędne. Oznacza to, że ogłoszenie o ofercie pracy idzie w świat a firma faktycznie nie odpala procesu rekrutacyjnego.
   
 • Potencjalny pracodawca chce budować swój wizerunek w sieci. Stąd publikuje „puste” ogłoszenia aby być widocznym. Tu ponownie ten sam objaw – ogłoszenie o ofercie pracy idzie w świat a firma faktycznie nie odpala procesu rekrutacyjnego.
   
 • Potencjalny pracodawca z jakiegoś powodu chce zorientować się jak wygląda rynek kandydata w obszarze konkretnej branży. Być może przewiduje jakieś ruchy w swojej firmie i chce mieć wiedzę o tym jak dużo kandydatów spełniłoby kryteria dla danego stanowiska. Tu ponownie oferta pracy idzie w świat.

Firma publikuje ogłoszenia na portalach pracy i faktycznie planuje zatrudnić nowego pracownika… ale z jakiegoś powodu nie jesteś nim Ty.

 • Rekruter poszukuje kandydata idealnego, pasującego do ustalonego profilu. Może zdarzyć się, że Twoje doświadczenia są zbyt szerokie w kontekście stanowiska. Mówiąc krótko – firma poszukuje osoby na stanowisko Specjalisty, a Twoje doświadczenia wskazują na to, że jesteś Ekspertem. Nie oznacza to, że jesteś za słaby ale że jesteś za dobry. Pracodawca nie ma żadnej wartości z zatrudnienia eksperta, którego na dany moment nie potrzebuje. A ma za to dużo ryzyk, np. jako ekspert pewnie szybko się znudzisz na stanowisku Specjalisty, ponieważ wykonywane przez Ciebie zadania będą niewystarczająco ambitne w zestawieniu z Twoją wiedzą i doświadczeniami. Jest ryzyko, że za chwilę będziesz poszukiwał nowych wyzwań, a co za tym idzie – innego stanowiska w innej firmie. Dlatego odpadasz.
   
 • Twój temperament nie odpowiada profilowi. Ze względu na kulturę organizacyjną, firma poszukuje osób sumiennych, zdyscyplinowanych, takich które z łatwością dostosują się do panujących reguł. Być może szef działu jest osobą dla której dyscyplina jest najwyższą wartością. Na spotkaniu rekrutacyjnym zaprezentowałeś się jako osoba przyjazna, otwarta, kreatywna, proaktywna, nie bojąca wyrażać się swojego zdania. Taki po prostu jesteś – i super! Masz temperament, którego poszukuje niejedna firma! Ale w kontekście kultury organizacyjnej innej firmy – jesteś kandydatem ryzykownym, który nie rokuje zbyt dobrze, ponieważ źle czułby się w sztywnych i mocno dyscyplinujących strukturach firmy. I vice versa. Dlatego odpadasz.
   
 • Jesteś ambitny i nastawiony na rozwój. Oczekujesz, że Twoja kariera będzie szła jak burza. W perspektywie około roku widzisz się na stanowisku Kierownika Działu. Twoja ambicja bardzo dobrze o Tobie świadczy. Ale jeśli aplikujesz na stanowisku Młodszego Specjalisty, musisz wiedzieć że Twoja ambicja oznacza dla pracodawcy ryzyko, że za rok będzie musiał ponownie poszukiwać osoby na stanowisko Młodszego Specjalisty w swojej firmie, bo Ty za chwilę będziesz rozglądał się za możliwością awansu. Pracodawcy może się to nie opłacać i będzie wolał bezpieczeństwo w postaci osoby ambitnej na tyle żeby chętnie uczyć się nowych rzeczy na nowym stanowisku, ale nie na tyle ambitnej żeby liczyć na awans w perspektywie 1 roku. Dlatego odpadasz.
   
 • Poszalałeś z oczekiwaniami finansowymi i nie zmieściłeś się w budżecie. Dlatego odpadasz.

Poza powyższymi scenariuszami jest jeszcze oczywiście kilka innych, np. zjadł Cię stres na spotkaniu rekrutacyjnym i po prostu słabo wypadłeś albo poziom Twoich kompetencji nie jest jeszcze wystarczająco wysoki.

Oczywiście nie chcemy zachęcać Was do tego aby każdą porażkę rekrutacyjną uzasadniać czynnikami, które nie zadziałały po stronie firmy. Proponujemy tylko poszerzenie perspektywy :)
 
Jakie są Wasze doświadczenia? Czy macie za sobą procesy rekrutacyjne, który nie zakończyły się dla Was pomyślnie? Czy wiecie dlaczego Wam się nie udało?


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.