Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

REKRUTACJA

Wymyślaj, eksperymentuj, ryzykuj, łam zasady i baw się dobrze - czyli jak kreatywnie (i skutecznie) poszukiwać pracy

Szukasz pracy. Przygotowałeś perfekcyjne CV, oryginalny i ciekawy list motywacyjny, zadbałeś o mocne referencje od poprzedniego pracodawcy, Twoje profile na portalach społecznościowych wyczyszczone zostały ze wszystkich kompromitujących  zdjęć, a co więcej jesteś stałym bywalcem i aktywnym dyskutantem w branżowych grupach tematycznych. Uważnie wyselekcjonowałeś też firmy, w których chciałbyś pracować i doskonale znasz historię każdej z nich. Przygotowałeś się na wyjątkowo trudną przeprawę, jaką jest potyczka słowna z rekruterem podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Gdzie kończy się dociekliwość a zaczyna dyskryminacja?

Rekruterzy słyną z tego, że czasami lubią zadawać niewygodne, trudne, wnikliwe pytania i zazwyczaj mają do tego pełne prawo. Czasami chodzi tylko o to, że dociekliwość rekrutera wygrywa z dyplomacją. Ale nie zawsze. Są pytania, których nigdy nie powinniście byli usłyszeć od rekrutera – i to nie tylko dlatego, że są nieeleganckie czy nieuprzejme, ale dlatego, że ich zadawanie jest po prostu niezgodne z prawem.

Rekruter w roli detektywa - uważaj na to, co publikujesz w portalach społecznościowych!

Tak jak Ty poszukujesz informacji na temat swojego potencjalnego pracodawcy, tak pracodawca aktywnie poszukuje informacji na temat swojego obecnego lub potencjalnego pracownika.

Trzeba mieć świadomość, że odpowiedzialne kreowanie Twojego wizerunku może zwiększyć Twoją wartość na rynku pracy – i warto tę szansę i potencjał mediów wykorzystać. Ale musisz też wiedzieć, że poprzez treści publikowane w mediach społecznościowych można nie tylko nie dostać pracy, ale wręcz ją stracić – i tego ryzyka warto unikać.

Dlaczego znowu nie dostałem pracy?

Jeśli poszukujecie/poszukiwaliście pracy i uczestniczyliście już w jakichś procesach rekrutacyjnych, prawdopodobnie każdemu z Was zdarzyła się sytuacja, w której proces rekrutacyjny zakończył się dla Was odmową, porażką, złą wiadomością, negatywną informacją zwrotną, brakiem informacji. Jak zwał tak zwał – chodzi o to, że po prostu Wam się nie udało. Jednym z najbardziej naturalnych wytłumaczeń w sytuacji odmowy, która przychodzi w pierwszej chwili do głowy, jest: „Nie udało mi się, bo jestem słaby.”