
Jesteś tegorocznym maturzystą/absolwentem i poszukujesz swojej pierwszej pracy? Jesteś oszołomiony, podekscytowany, pewny siebie i przekonany o tym, że pracodawcy na Ciebie czekają? Słusznie! Trzeba być optymistą! :)
Jednak aby Twoje pierwsze zderzenie z rynkiem pracy nie skończyło się bolesnym upadkiem – koniecznie zadbaj o kilka szczegółów!
1. Bądź aktywny, bądź w kontakcie
- Zadbaj o kontakty z instytucjami takimi jak: biura karier na uczelniach wyższych, stowarzyszenia zrzeszające absolwentów. Bywaj na targach pracy i kariery.
- Rozpuść wici – rozmawiaj z rodziną, znajomymi, znajomymi znajomych o Twoich poszukiwaniach pracy. Opowiadaj o swoich celach i aspiracjach zawodowych. Warto opowiedzieć światu o tym, że poszukasz pracy – są firmy, które polują na młode talenty i które chętnie zatrudniają osoby „z polecenia”.
- Korzystaj z ofert płatnych staży/praktyk – takie doświadczenia z pewnością zaowocują (jeśli nie od razu dużą kasą i najlepszą na rynku ofertą pracy, to z pewnością doświadczeniem, które będziesz mógł wykorzystać w przyszłości).
2. Zadbaj o swoje CV
- Nawet jeśli jeszcze nie masz „prawdziwych” doświadczeń zawodowych, postaraj się przedstawić w swoim CV aktywności z czasu studiów. Przypomnij sobie wszystkie ważne fakty – być może udzielałeś się w samorządzie? Być może pomagałeś w organizacji jakiejś imprezy? Być może uczestniczyłeś w wolontariacie lub praktykach? Spróbuj znaleźć coś, co będzie dowodem na Twoją przedsiębiorczość, aktywność i ogólne „chcenie” :) Pracodawcy poszukują ludzi, którym „się chce”!
- Poproś bliską osobę aby przeczytała Twoje CV i wyłapała ewentualne błędy. Nie pozwól sobie na błędy ortograficzne – zostaniesz oceniony jako osoba niechlujna i niestaranna.
- Zadbaj o podanie w swoim CV aktualnych danych kontaktowych – niby oczywiste ale czasem umyka… :)
- Nie umieszczaj w CV zbędnych informacji dotyczących Twojego stanu cywilnego, imion rodziców czy nazwy zerówki, którą skończyłeś.. :)
3. Profesjonalny @
- Koniecznie załóż profesjonalny adres mailowy. Adresy mailowe w stylu: kicia123@, loczek124@ lub blondi@.. są, delikatnie rzecz ujmując, NIEDOPUSZCZALNE. Musisz pozycjonować się na profesjonalistę&zawodowca :) W idealnej sytuacji Twój adres e-mail powinien być kombinacją składającą się z Twojego imienia i nazwiska.
4. Wizerunek w sieci
- Pamiętaj, że pracodawcy lubią tropić i poszukiwać informacji na temat kandydatów. Kompromitujące zdjęcia z ostatniej imprezy na fejsie – mogę Ci poważnie zaszkodzić. Świadomie zarządzaj treściami na Twój własny temat, które można znaleźć w Internecie.
- Załóż swoje konto na portalach kariery takich jak goldenline.pl. Zapisz się do branżowych grup dyskusyjnych. Postaraj się być aktywny w sieci.
5. Twój telefon i rozmowa telefoniczna
- Zadbaj o profesjonalny komunikat na poczcie głosowej (to chyba najwyższa pora pożegnać się z nagraniem na poczcie, które było tak zabawne, że pozwoliło Ci zostać gwiazdą podwórka w ostatnim sezonie ..:) )
- Odbierając telefon przedstaw się imieniem i nazwiskiem.
- Zadbaj o miły i energiczny głos.
- Jeśli otrzymasz zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne w konkretnym terminie – raczej nie wybrzydzaj. Pokaż swoją motywację, zainteresowanie i chęć do podjęcia rozmów dotyczących pracy.