Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Postanowienia noworoczne. Jak ich dotrzymać?

Wiedzieliście, że aż 80% ludzi co roku postanawia poprawę i wyznacza sobie postanowienia noworoczne? A wiecie ilu spośród nich konsekwentnie ich dotrzymuje? Zaledwie 8%! 

Jest początek lutego – wielce prawdopodobne zatem, że właśnie przeżywacie pierwsze kryzysy, rozczarowania i frustracje z tytułu niedotrzymanych postanowień noworocznych. Postanowienia noworoczne z pewnością warto podejmować, jednak co robić, aby ich dotrzymać? Macie szansę na korektę postanowień na 2015! :)

Chęć jest, ale czy moja?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas podejmowania postanowień noworocznych jest próba zmiany czegoś, na czym zależy ludziom z naszego otoczenia – rodzinie, przyjaciołom, partnerom itd. To błąd. Postanowienie noworoczne musi wypływać przede wszystkim z Ciebie!. Jeżeli źródłem motywacji do działania jest sam podmiot (w tym przypadku Twoja osoba), szanse na osiągnięcia sukcesu są nieporównywalnie wyższe, niż gdy motywacja jest zewnętrzna (rodzina, znajomi).

Spisując listę postanowień zwróć uwagę na to, czy faktycznie zależy Ci na wprowadzeniu danej zmiany. Jakie korzyści dla Ciebie przyniesie? Co dzięki niej zyskasz? Jak wyobrażasz sobie siebie, gdy osiągniesz cel? Dopiero, gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania, wprowadź ją w życie.

Marzenie, a postanowienie

Istnieje bardzo wyraźna granica pomiędzy marzeniami, a postanowieniami (inaczej: celami). Cel ma być przede wszystkim osiągalny, realny oraz mierzalny.

Jeżeli będzie zbyt oddalony w czasie – szybko poddasz się na drodze do jego realizacji, ponieważ nie będziesz widział/a ani czuł/a efektów swojej pracy. To samo dotyczy realności Twojego postanowienia. Zapomnij zatem o postanowieniach w stylu: „Będę miał sylwetkę kulturysty” – jeśli jesteś starszym panem z brzuszkiem. Nie zgubisz 25 kg w 1 miesiąc, i nie opanujesz perfekcyjnej znajomości języka angielskiego w 3 miesiące. Uwierz.

Przy określaniu swojego celu warto pamiętać, by czas jego realizacji nie przekraczał 6 miesięcy, ale też nie trwał krócej niż miesiąc. Zbyt długi okres spowoduje, że poddasz się na drodze do realizacji postanowienia. Zbyt krótki – zmniejszy atrakcyjność nagrody.

Ważne jest, aby cel był jak najbardziej konkretny i mierzalny. Postanowienie „Będę lepszym mężem”, zamień na „Minimum raz w tygodniu zabiorę moją żonę na dobrą kolację do restauracji i codziennie będę wynosił śmieci”.

Jeżeli uda Ci się spojrzeć krytycznym okiem na to, co chcesz osiągnąć i wyeliminować te postanowienia, których realizacja jest w tym momencie (lub w ogóle) niemożliwa, będziesz miał/a możliwość skupienia się na tych postanowieniach, które faktycznie są w zakresie Twoich możliwości.