Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Work-life balance dla opornych

Lista zadań w kalendarzu piętrzy się w zastraszającym tempie, a Ty z przerażeniem przyjmujesz do wiadomości, że doba ma tylko 24 godziny? Nadmiar obowiązków spędza Ci sen z powiek i masz wrażenie, że zaraz zostaniesz wgnieciony w podłogę? Masz poczucie, że się nie wyrabiasz a zaległości coraz więcej? Przerwij to i odnajdź równowagę w życiu.

Wyrzuty sumienia

Dosyć powszechne w naszych zabieganych czasach jest unikanie odpoczynku. Masz tyle rzeczy na głowie, tyle niedokończonych spraw, tyle goniących terminów. Kiedy tylko pozwolisz sobie na chwilę wytchnienia, zaraz pojawiają się wyrzuty sumienia. Przecież ten czas, gdy bez celu surfujesz w sieci albo spacerujesz po mieście, można by wykorzystać bardziej produktywnie, odhaczając w tym czasie co najmniej kilka punktów z Twojej listy „to do”.

A wszystko zaczęło się w magicznym czasie naszego dzieciństwa. Uczciwie odrabialiśmy wtedy zadania domowe z matematyki, ale rodzice zawsze zajrzeli do pokoju właśnie wtedy, gdy akurat robiliśmy sobie przerwę, prawda? Natychmiast z ich ust padały uwagi oraz wyrzuty, że się migamy od obowiązków, nie odrabiamy pracy domowej i nie przygotowujemy się do szkoły. Właśnie w taki sposób przez lata kształtowało się w nas przekonanie, że odpoczynek jest zły, a każdą minutę powinno się zagospodarować na wypełnianie obowiązków.

I w ten oto sposób coraz bardziej tracimy cenną umiejętność zdrowego relaksowania się i naładowania akumulatorów przed podjęciem się kolejnego wyzwania.

Obowiązki, a odpoczynek

Każdy z nas ma obowiązki. Im jesteśmy starsi, tym jest ich więcej. Na początku należy dobrze przygotować się do szkoły, potem dochodzi praca i rozwój osobisty. Najczęściej w międzyczasie pojawiają się dzieci, a rodzice zaczynają podupadać na zdrowiu. Przez podobny schemat przechodzi zdecydowana większość z nas. Podstawową rzeczą, którą każdy powinien sobie w tym schemacie zapewnić, by – mówiąc wprost – nie zwariować, jest właśnie odpoczynek.

Jeżeli masz dużo zadań do wykonania – podziel je na konkretne etapy. Postaraj się, by na każdą godzinę pracy przypadało 15 minut relaksu. Oczywiście możesz pracować 2 godziny bez przerwy, ale zadbaj o to, aby wtedy przez 30 minut odpoczywać. Dzięki temu prostemu zabiegowi, który pozornie przejada Twój czas i obniża efektywność – nie tylko szybciej uporasz się z zadaniami, ale również poczujesz wzrost energii oraz zadowolenia z siebie.

Nie bądź jak ten pracownik budowy, który biega z pustą taczką tam i z powrotem, tam i z powrotem, a na pytanie kierownika o to, dlaczego taczka jest pusta? Odpowiada, że za cholerę nie miał czasu jej załadować :)

Work-life balance

Coraz częściej słyszy się o "work-life balance". Umiejętność zachowania pełnej równowagi między czasem odpoczynku, a tym poświęcanym na pracę, staje się dziś rzeczą coraz bardziej pożądaną, a nie tylko kaprysem z zachodu.

Postaraj się oddzielić czas pracy od czasu przeznaczanego na odpoczynek. Jeżeli pracujesz, poświęcaj się obowiązkom w 100%. Haczyk tkwi w tym, abyś odpoczynkowi również oddał się w pełni. Nie sprawdzaj w czasie jego trwania żadnych maili i nie odbieraj telefonów. Skup się tylko i wyłącznie na sobie.

Jeżeli pracujesz w modelu home office – nie pracuj w miejscu, w którym planujesz odpoczywać. Wyznacz granice i podziel dom na strefy: zawodową oraz prywatną. Znacznie ułatwi Ci to przejście z trybu praca na tryb relaks i odwrotnie.

Za każdym razem, gdy pojawią się wyrzuty sumienia, że pozwalasz sobie odpocząć – przypomnij sobie czasy beztroskiego dzieciństwa, gdy leniuchowanie całymi dniami sprawiało Ci prawdziwą frajdę. Oddaj się temu uczuciu i... poczuj radość płynącą z nic nie robienia raz jeszcze. To przewrotnie, ale zdrowo wpłynie na Twoją efektywność w pracy.