Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Kiepski kandydat? Czy kiepski rekruter?

Grzechy rekruterów

Jeden z naszych „Lajkowiczów” zainspirował nas do wytknięcia najbardziej powszechnych błędów popełnianych przez rekruterów, z którymi spotykają się kandydaci.
 

Poniżej nasza TOPowa lista:

  • Rekruter, który nie jest przygotowany do spotkania, „naprędce” czyta CV mając już przed sobą kandydata. Podczas spotkania wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że On/a po prostu nie przygotował/a się do spotkania i nie przeczytał/a Waszego CV ! :)
  • Brak konkretnych informacji o profilu stanowiska/zadaniach realizowanych na danym stanowisku/warunkach – tajemniczo brzmiące ogłoszenie i jeszcze bardziej tajemnicze opowieści kwitowane – „Na tym etapie nie udzielamy informacji na ten temat.  Szczegóły pojawią się na późniejszym etapie rekrutacji.”
  • Brak terminowości w zakresie przekazywania informacji zwrotnej. Słynne „Oddzwonimy” i milczący telefon.
  • Lekceważenie kandydata i wykorzystywanie swojej wyższości w sytuacji rozmowy rekrutacyjnej – czyli „Ja jestem tu Panem i będę Ci utrudniał – a Ty Kandydacie masz się starać i spocić” :).
  • Brak podstawowej wiedzy rekrutera o branży, której dotyczy stanowisko/rozmowa. Nie oczekujemy, że rekruter będzie specem w każdej dziedzinie – ale przynajmniej ogólna wiedza na zasadzie „mniej-więcej wiem o co w tym chodzi” byłaby wskazana!
  • Brak uprzedzenia o nietypowym procesie rekrutacyjnym, np. niezapowiedziane spotkania grupowe, assessment center. Kandydaci chcą wiedzieć co ich czeka podczas procesu rekrutacji!
  • Spóźnianie się na spotkanie z kandydatem!
  • Odbieranie telefonów/maili podczas spotkania z kandydatem.
  • Brak koncentracji na kandydacie – zadawanie dwukrotnie tych samych pytań, rozkojarzenie, ziewanie, wędrowanie myślami gdzieś daleko.. :)

O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.