Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Czego nigdy nie powiniście mówić swojemu szefowi?

Czego nie mówić szefowi

Są rzeczy, których nigdy nie powiniście mówić swojemu szefowi, jeśli nie chcecie ściągnąć na siebie kłopotów:

Jeśli nie dostanę podwyżki, to pójdę do konkurencji.

Terroryzowanie Twojego szefa jest niedopuszczalne. Nawet jeśli jesteś bardzo wartościowym i cennym pracownikiem, używając argumentów na takim poziomie, znacznie zmniejszasz swoje notowania w oczach szefa. To zupełnie tak, jak jakby szef w rozmowie z Tobą użył/a argumentu: „nie dostaniesz podwyżki, bo na Twoje miejsce jest cała kolejka kandydatów”. Dokładnie ta sama zagrywka. Nawet jeśli faktycznie dostałeś/aś ofertę pracy od konkurencji i chcesz wykorzystać to jako argument w rozmowie na temat podwyżki – zrób to w znacznie elegantszy sposób, w którym główny punkt ciężkości położysz na Twoje umiejętności, kompetencje, doświadczenie i zakres obowiązków.

Tego się nie da zrobić.

Jeśli twój szef deleguje Ci jakieś zadanie, to zapewne dlatego, że wierzy w to, że jest to zrobienia i jest przekonany, że Ty i Twoje umiejętności podołacie zadaniu. Jeśli zadanie jest faktycznie trudne, opowiedz o wyzwaniach, trudnościach, ryzykach i zaproponuj jakiś pomysł na zmierzenie się z nimi (albo zorganizuj burzę mózgów w zespole w ramach poszukiwania nowych pomysłów i rozwiązań).

Nie zrobię tego, bo się na tym nie znam.

Bądź kreatywny/a i zaradny/a. Jeśli dostałeś do wykonania zadanie, które wymaga od Ciebie zmierzenia się z nowym obszarem – wykorzystaj to jako możliwość zdobycia nowych umiejętności. Możesz zasygnalizować szefowi, że jest to dla Ciebie nowy obszar i być może będziesz oczekiwał/a pomocy, ale chętnie zmierzysz się z nowym wyzwaniem. Być może Twój szef szykuje dla Ciebie jakiś awans i chce sprawdzić jak radzisz sobie w nowych sytuacjach? Pokaż, że chcesz iść do przodu i zabiegasz o to, aby być coraz cenniejszym ogniwem w firmie.

To nie należy do moich obowiązków.

Czasy sztywno określonych obowiązków i bardzo statycznego zakresu zadań – już dawno minęły. Po prostu bądź pomocny/a, jeśli możesz przyczynić się w ten sposób do realizacji celów firmy.

Nie powiedziałem/am Ci o tym, że Klient zakończył z nami współpracę, bo nie chciałam/em Ci przeszkadzać.

Informowanie szefa o potencjalnych zagrożeniach dla biznesu, to Twój obowiązek. To jasne, że dużo łatwiej przynieść szefowi same dobre wieści, ale to nie zawsze jest możliwe. To konieczność, żeby zaalarmować szefa odpowiednio wcześnie, jeśli sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Jolka siedziała dzisiaj na fejsie przez pół dnia zamiast pracować. Ona mnie denerwuje.

Dramaty interpersonalne zostaw dla znajomych. Do momentu, w którym Twój współpracownik nie narusza polityki firmy lub nie popełnia ważnych błędów – swoje osobiste pretensje musisz albo przegadać ze swoim terapeutą, albo wyjaśnić je bezpośrednio z głównym zainteresowanym. 


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.