Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Jak często wysyłasz maila z kopią do Wszystkich Świętych?:)

Rozgrywki korporacyjne

Dzisiaj 1 listopada - zatem warto zastanowić się nad korpo-zbitką mówiącą o dodaniu na kopii maila "wszystkich świętych".

Na pewno ktoś z was chociaż raz był ofiarą życzliwej osoby, która w celu eskalacji niezmiernie istotnego dla firmy tematu wysłał informację z ponagleniem do Ciebie i do Twojego szefa na kopii. Klasyką korporacyjną jest czyhanie aż ktoś zapomni wysłać nieistotnego Excela w danym terminie, wtedy ślicznie można wysłać mu drobne przypomnienie (oczywiście w imię metodyki zarządzania projektem PRINCE 2 a może i SPONTAN 2), jednocześnie dodając 20 osób na kopii - zapewniając tym samym, że sam prezes będzie wiedział o tym że Kowalski ma problemy z terminowością.

Istotne aby eskalacja była skuteczna - odpowiedzialny nadawca maila musi zatem zadbać aby była to eskalacja zarówno pionowa jak i pozioma, bardzo ważny jest dobór odpowiednich osób na CC (swoją drogą skrót oznacza Carbon Copy). Czystą przyjemnością jest odpowiedni dobór osób na CC, kandydatury muszą dawać nadzieję, że któraś z osób da "Odpisz wszystkim" i również dokopie spóźnialskiemu. Idealnie jak uda się stworzyć efekt kuli śniegowej, czyli kilka osób zaistnieje w wątku mailowym, artykułując jak istotną wartością firmy jest punktualność.

Jak reaguje osoba która jest odbiorcą maila, do której nadawca na kopię wrzucił wszystkich świętych? Oczywiście nie wypada się przyznać, najlepiej zaatakować nadawcę, wykazać jego niekompetencję, obrócić kota ogonem i wskazać że Excel poszedł do innej osoby w biurze - wtedy zarzucić dodatkowo brak komunikacji z zespołem. Dobra odpowiedź to taka która jest zgodna z zasadami sztuki Aikido - czyli wykorzystująca energię i siłe ataku przeciwnika - jeśli riposta będzie dobra, cała siła przekazu osoby która rozpoczęła wątek zostanie w efekcie skierowana przeciwko niej.

Gdy wątek będzie się przedłużał w nieskończoność, ktoś ze wszystkich świętych może poprosić o zdjęcie go z kopii - to pierwsza oznaka zniecierpliwienia osób postronnych, które nie mają czasu na jałowe spory w którym ciężko wyłonić zwycięzcę.

Dlatego pamiętajcie, lepiej dać spokój Wszystkim Świętym!