Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Co ma świeca do motywacji?

Motywacja

Na początek krótka łamigłówka:

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w pokoju, w którym stoi stół. Na stole znajdujesz świecę, zapałki i pudełko pinezek. Ściana ma fakturę tablicy korkowej. Twoje zadanie polega na tym, aby przymocować zapaloną świecę do ściany w taki sposób, aby wosk nie kapał na stół.

Zanim zdradzimy rozwiązanie, podzielimy się z Wami pewną ciekawostką.

Pewien mądry i zacny człowiek – psycholog Karl Duncker zaprojektował eksperyment ze świecą, a jego kolega Sam Glucksberg wykorzystał go dalej do badania skuteczności motywacji finansowej.

Profesor Glucksberg zaprosił do wykonania łamigłówki 2 grupy. Jednej z nich obiecał nagrodę finansową za szybkie rozwiązanie zagadki. Drugiej z nich nie obiecał absolutnie nic. Jaki był wynik?

Glucksberg powtarzając wielokrotnie ten sam eksperyment, dowiódł że grupa której zaproponowano gratyfikację finansową za rozwiązanie zagadki w krótkim czasie, potrzebowała o 3,5 minuty więcej czasu na dotarcie do rozwiązania.

Kluczem jest pokonanie tzw. „fiksacji funkcjonalnej”, czyli przekonania o tym, że np. pudełko do pinezek, może pełnić funkcję wyłącznie pudełka do pinezek. Przełamanie fiksacji i wykorzystanie pudełka jako świecznika, który można przyczepić pinezkami do ściany, a w nim umieścić świeczkę, prowadzi do rozwiązania łamigłówki.

Temat jest szeroki ale puenta krótka: w przypadku zadań, które wymagają kreatywności, nieschematycznego podejścia, koncepcji i wszelkich działań związanych z aktywnością prawej półkuli mózgu – gratyfikacja finansowa nie tylko nie działa, ale obniża kreatywność i skutecznosć ludzi. Krótko rzecz ujmując – niestandardowe myślenie kuleje w sytuacji, w której na horyzoncie pojawia się gratyfikacja finansowa.

Co to oznacza w kontekście skuteczności premii finansowych dla pracowników jako narzędzia motywacyjnego? :)

 


O autorze

 

Marta Barszczewska - od ponad 5 lat w szczęśliwym, pełnym wzajemnej miłości i fascynacji związku z branżą HR. Lubi wpadać na głębokie wody i rozpracowywać najtrudniejsze sytuacje. Zawodowo związana z agencją doradztwa personalnego, w której pełni funkcję Recruitment Managera. Z wielką pasją buduje miejsce, dla wszystkich tych, którzy zmierzają się z zawodowymi wyzwaniami – serwis happyhr.pl. Po pracy wielka fanka swojego psa Antosia, Nowego Jorku i poszukiwania niezwykłości w zwykłych momentach.