Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Wielozadaniowość – pomaga czy ogranicza?

Wielozadaniowość – pomaga czy ogranicza?

Z tego co nam wiadomo – w XXI wieku sztukę wielozadaniowości ludzkość ma opanowaną do perfekcji. Potrafimy wykonywać kilka, a nawet kilkanaście czynności jednocześnie. Czy tak zwany "multitasking" pomaga nam, czy raczej przeszkadza?

Ciągle pracuję, a efektów nie ma

Kiedyś to kobieta słynęła z podzielnej uwagi – gotowała, sprzątała, robiła zakupy i uspokajała dzieci jednocześnie. Dzisiaj każdy potrafi robić tysiące rzeczy na raz i na nikim nie robi to już większego wrażenia. Jedna rzecz jest jednak pewna – robienie dwóch lub więcej rzeczy jednocześnie wydłuża czas Twojej reakcji. Im bardziej skomplikowane są zadania, tym mniejsza szansa, że będziesz w stanie pogodzić je ze sobą. Ludzie dysponują tak zwaną pamięcią roboczą, która ma swoje ograniczenia. Jeżeli ją wyczerpiesz – łatwo będzie Cię rozproszyć i zaczniesz wszystko zapominać.

Warto pamiętać, że na skupienie się na trudniejszym zadaniu potrzebujesz od 10 do 15 minut. Najlepiej, byś pozostał w stanie całkowitej koncentracji około pół godziny – wtedy Twoja praca będzie efektywna. Warto czasem odpuścić wielozadaniowość i maksymalnie skupić na tej jednej, ale wymagającej rzeczy i doprowadzić ją do samego końca.

Nerwica murowana

Przeskakując z zadania na zadanie tracisz bardzo wiele energii, ponieważ za każdym razem musisz przypominać sobie, na czym poprzednio skończyłeś. Marnujesz też naprawdę dużo czasu na odszukiwanie potrzebnych materiałów oraz danych. Taki tryb pracy może powodować wiele błędów oraz ogromne problemy z koncentracją i... kreatywnością. Na krótką metę oczywiście brylujesz. Pracujesz znacznie efektywniej niż inni. Szybciej oddajesz gotowe projekty i wszyscy z podziwem patrzą, jak pniesz do przodu. Uważaj jednak, bo pracując długo na najwyższych obrotach narażasz się na wypalenie zawodowe, nerwice, wahania nastroju, problemy z koncentracją oraz uwagą czy nawet utratę radości życia.

To oczywiste, że im więcej zadań bierzesz na swoje barki, tym większy poziom stresu Ci towarzyszy. Zdajesz sobie przecież sprawę z tego, że będziesz musiał zachować nad nimi panowanie i o wszystkim pamiętać. Nie zapominaj, że Twój umysł naprawdę potrzebuje czasu na odpoczynek.

Priorytety w życium

Zdarza Ci się czasem zapomnieć o najbliższych z powodu nadmiaru obowiązków? Słyszysz, że Twój partner do Ciebie mówi, ale nie słuchasz, bo myślami błądzisz przy ostatnim projekcie dla Klienta? Pamiętaj, że Twoje "robienie kilku rzeczy na raz" powoduje, że tracisz uważność również w prywatnych relacjach

Warto czasem przystopować – wziąć kilka głębokich oddechów, rozejrzeć się dokoła i doświadczyć chwili obecnej, pobyć tu i teraz. Poświęcić czas tylko rodzinie albo samemu sobie. Wykonać jedno zlecenie, ale zrobić to perfekcyjnie – od początku do końca. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się przytłaczającego zmęczenia ale staniesz się szczęśliwszy i mniej znerwicowany. Nie ma nic złego w koncentrowaniu się na jednej rzeczy na raz. Wręcz przeciwnie wielozadaniowość wychodzi z mody.