Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Superbohaterzy kontra szare myszki

Korporacja

Dobry i zły superbohater

Superbohater to pracownik, który nie tylko osiąga spektakularne wyniki w pracy, ale także pozytywnie wpływa na atmosferę w zespole – głównie dzięki temu, że jest najbardziej popularnym ogniwem w firmie, które skutecznie rozluźnia ewentualne napięcia.

Dwa lata temu przeprowadzono badania, które miały za zadanie sprawdzić, jaka jest rzeczywista wydajność pracy szczególnie lubianych w zespole pracowników i czy jest to praca wartościowsza od tego, co mogą zaproponować osoby, które zdecydowanie nie należą i nigdy nie będą należeć do grona gwiazd socjometrycznych.

Badania faktycznie potwierdziły, że po wprowadzeniu do zespołu takiego lidera-superbohatera, znacznie wzrosła efektywność pracy kolegów. Natomiast okazuje się, że superbohaterzy mają nie tylko pozytywne strony – ich zachowanie czasem doprowadza współpracowników do szału.

Dzieję się tak głównie wtedy, kiedy poczucie własnej wartości naszej gwiazdy jest zachwiane. Gwiazda ciągnie wówczas zespół do sukcesu, ale nie toleruje osób, które się z nią nie zgadzają i może im okazywać swoją jawną lub ukrytą niechęć. W zespole, w którym już jest jedna gwiazda, nie ma potrzeby dokładania kolejnej osoby o bardzo silnym charakterze. Doprowadzi to prawdopodobnie do podziałów i napięć. Gdy już masz lidera zespołu i jesteś z niego zadowolony, pomyśl o zatrudnieniu osoby o spokojniejszym charakterze. Oczywiście kluczowe jest aby temperament Twojego pracownika odpowiadał realizowanym na danym stanowisku zadaniom.

Nie tylko gwiazdy

Po drugiej stronie barykady są osoby, które albo pragną w spokoju wykonywać swoją pracę, albo nie są zainteresowane osiąganiem najlepszych wyników i absolutnie nie mają gwiazdorskich ambicji.

Osoby o spokojniejszym charakterze, które nie lubią pozostawać w centrum uwagi, często są bardziej świadome swoich mocnych i słabych stron. Z tego powodu nie angażują się w projekty, które oceniają jako zbyt ambitne lub zbyt trudne wobec swoich możliwości. Zdarza się, że również, że obawiają się podejmowania samodzielnych decyzji.  Takie podejście może niestety prowadzić do słabszej wydajności w zespole.

Najważniejsze jest dopasowanie 

Musisz reagować na problemy zarówno superbohaterów jak i szarych myszek. Mają one odmienne potrzeby – lider potrzebuje nowych wyzwań i nie lubi, gdy obciążasz go powtarzalną, nudną pracą. Potencjał takiej osoby zostanie uwolniony dopiero wtedy, gdy pozwolisz jej np. delegować innym zadania. Zwracaj także uwagę na to, czy Twoja gwiazda osiąga dobre wyniki, czy tylko sprawia takie wrażenie. Łatwo wpaść w pułapkę fałszywej gwiazdy, która robi wokół siebie wyłącznie dużo szumu.

Równie ważna jest praca osób o mniejszym temperamencie, ponieważ często potrafią się one skupić na powtarzalnych zadaniach, są systematyczne i rzetelne. Aktualizuj na bieżąco potrzeby swoich pracowników, badaj czy są zadowoleni z tego, czym aktualnie zajmują się w firmie i deleguj im regularnie zadania wymagające coraz większej kreatywności. Dzięki temu Twój pracownik będzie się rozwijał i nie pozostanie w tym samym miejscu. Wysyłaj mu także sygnały, że jego praca jest wartościowa i że ją doceniasz.