Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Poznaj godziny, w których najlepiej pracujesz i zwiększ swoją efektywność

Czy zdarzają Ci się tzw. „zawieszki” i problemy ze skupieniem uwagi na konkretnym zadaniu, a chwilę później wykonujesz tą samą czynność w zawrotnym tempie? Twoja efektywność w pracy zależna jest przede wszystkim od pory dnia – poznaj swój rytm i godziny, w których pracujesz najskuteczniej.

Południowy sen zimowy

Istnieje grupa osób, która najlepiej odnajduje się w kosinusoidalnym trybie pracy. Polega on na tym, że największa moc i efektywność pojawia się w godzinach porannych oraz wieczornych. Z kolei w czasie "południowej sjesty" osoby te najchętniej udałyby się na smaczną drzemkę.

Jeżeli zrywasz się skoro świt i od razu jesteś pełen energii – wiesz o czym mówimy. Jeśli Twoja efektywność jest najwyższa rankiem oraz wieczorem, to oznacza że w południe, czyli między 11:00 oraz 16:00 znacznie spada. Właśnie o tej porze, która jest w rytmie pracy biurowej momentem największego natężenia zadań, masz problem z zebraniem myśli, zdarza Ci się odpływać i szukasz kompanów do ploteczek i spacerów. Nie zawsze jest to kwestią Twojego lenistwa – po prostu taki Twój urok i rozkład energii :)

Oznacza to, że najefektywniej pracujesz pomiędzy momentem przebudzenia, do około godziny 11:00 rano. Przy porannej kawie jesteś w stanie napisać trzy artykuły, opracować biznesplan lub wymyślić innowacyjne rozwiązanie. Taki stan rzeczy powraca dopiero po godzinie 16:00 – wtedy jesteś w stanie spokojnie pracować aż do momentu wyczerpania materiału.

Warto, abyś tak planował obowiązki w ciągu dnia, aby najważniejsze zadania wykonywać w godzinach wzrostu Twojej efektywności.

Tylko w południe!

Druga grupa osób największą efektywnością poszczycić się może między godziną 11:00, a 16:00. Jest to sinusoidalny tryb pracy. Osoby o takim rozkładzie energii, to szczęśliwcy, którzy brylują w biurze, narzucając zawrotne tempo pracy i sypiąc pomysłami jak z rękawa!

Z samego rana jesteś jak zombie, mało kojarzysz i generalnie jesteś życia sceptykiem. Cóż, te pierwsze kilka godzin po przebudzeniu są w Twoim przypadku jednymi z najmniej efektywnych w ciągu doby. Jest to czas, który powinieneś/powinnaś poświęcić na relaks i odpoczynek. To samo dotyczy późnego popołudnia oraz wieczoru. Po powrocie z biura cała energia Cię opuszcza i marzysz tylko o tym, by wylegiwać się na kanapie oglądając telewizję.

Nie zakładaj, że "dokończysz pracę rano", jeżeli nie udało Ci się wyrobić z nią wczoraj. Pracuj na pełnych obrotach w ciągu dnia, a wieczorem wrzuć na luz i odpocznij. Pamiętaj, że zrobienie tego samego zajmie Ci o tej porze dużo więcej czasu, niż jutro.

Postaraj się brać pod uwagę swoje predyspozycje i tak układaj swój kalendarz, aby pracować wydajnie. Zachęcamy Cię do tego, byś pracował zgodnie z własną naturą. Bez zbędnej presji Twoja energia sama zacznie wzrastać.