Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

„A moim następcą będzie...” czyli kiedy kolega staje się Twoim szefem

Kiedy kolega staje się Twoim szefem

Często ta wiadomość spada jak grom z jasnego nieba – Twój przełożony odchodzi z firmy bądź zmienia dział. Kiedy podczas znamiennego spotkania szef wypowiada słowa: „...a moje miejsce zajmie ktoś, kogo bardzo dobrze znacie” – napięcie rośnie. Kiedy kończy: „...to Wasz kolega z zespołu – Jarek” – na wszystkich pada blady strach.

Rozpoczyna się robiony naprędce rachunek sumienia. Czy pamięta jak mówiłem, że zdarza mi się imprezować i na drugi dzień przychodzić do pracy na kacu? Czy pamięta jak w niepochlebny sposób komentowalem strój koleżanki z księgowości? Czy pamięta jak mówilem, że często w piątki biorę trefne chorobowe żeby wcześniej zacząć weekend i uniknąć korków? Mój kolega, który wie o mnie dużo, a w zaistnialej sytuacji nawet za dużo, będzie moim szefem. Co teraz?

Po pierwsze - zachowaj spokój. Ta sama gonitwa myśli przeszła przez głowę Twojego nowego przełożonego w chwili gdy podejmował decyzję o wzięciu tego stanowiska. Jemu z pewnością też jest głupio jak przypomni sobie jak w ironiczny sposób komentowal poczynania swoich kolegów a nawet kierownictwa. Ta sytuacja jest trudna nie tylko dla Ciebie ale i dla nowo upieczonego szefa.

Po drugie musisz zaakceptowac nową hierarchię. I im szybciej to zrobisz tym lepiej dla Ciebie. Nieważne czy uważasz, że decyzja o jego awansie była słuszna czy nie - tej decyzji nic już nie zmieni. Więc nawet jeśli to Ty ostrzyłes sobie zęby na tę robotę wykaż się profesjonalizmem i przełknij gorzką pigułkę zaczynając od pogratulowania awansu. Zaoferuj wsparcie szefowi i pokaż, że mimo nowego układu nadal jesteś pełen motywacji i zapału do pracy i można na Ciebie liczyć. Z pewnością spotka się to z aprobatą nowego szefa.

Nie da się ukryć, że pewne rzeczy już nigdy nie będą takie jakie były wcześniej, ale naprawdę nie ma powodu, żeby radykalnie zmieniać swoje zachowanie. To spowoduje jeszcze większe napięcie i niekomfortową sytuację dla Ciebie i Twojego nowego szefa. Nowy układ nie musi oznaczać końca biurowej przyjaźni a jedynie dostosowanie zachowania do nowej sytuacji. Nie musisz już tak jak kiedyś zdawać szczegółowej relacji z imprezy z poprzedniego dnia ale nie ma powodu żeby rezygnować z pogawędki o życiu prywatnym, dzieciach czy hobby jeśli do tej pory rozmawialiście na te tematy.

I pamiętaj – tak jak Ty będziesz filtrował przekaz dla swojego nowego szefa, tak i on, z uwagi na nowe stanowisko, nie będzie mógł powiedzieć Ci wszystkiego. Nie miej mu tego za złe i wykaż zrozumienie. Pewnych rzeczy szefowi powiedzieć po prostu nie wolno albo nie przystoi. Nie oczekuj dłuższego deadline tylko dlatego, że kiedyś codziennie chodziliście po pracy na piwo. I nie wkurzaj się jeśli nowy szef skrytykuje Twoją robotę – w końcu to Twój szef i taka jego rola. Zaakceptuj feedback i wykorzystaj tę informację w pozytywny sposób.

Jednym słowem, nawet jeśli w pierwszym momencie cała ta sytuacja wydaje się beznadziejna popatrz na to pozytywnie i potraktuj jako swoją szansę. Bądź podporą dla szefa i wykaż się profesjonalizmem! W końcu nie wiesz kto jest następny w kolejce po awans!

A co jeśli to Ty jesteś tym szczęśliwcem, który został szefem swoich wcześniejszych kolegów? O tym już niebawem w kolejnym artykule!