Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Lęki i fobie w miejscu pracy

Lęki i fobie w miejscu pracy

Różnego rodzaju lęki i fobie w miejscu pracy stają się coraz częstszym zjawiskiem. I o ile strach przed byciem obserwowanym przez kaczki (anatidefobia) lub lęk przed mgłą (homichlofobia) niekoniecznie musi uprzykrzać Ci biurowe życie, to już lęk przed papierem albo lęk przed wszelkiego rodzaju listami – owszem! Tak, dobrze przeczytałeś. Ale od początku.

Fobia to silny lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, które – obiektywnie patrząc – wcale nie są takie straszne. Sytuacji stresowych w pracy jest mnóstwo. Listę otwiera strach przed publicznymi wypowiedziami. Dla jednych jest to prezentacja przed ważnym klientem, dla drugich zabranie głosu podczas spotkania. I o ile w takiej sytuacji większość z nas zwykle zjada niegroźna trema z której objawami łatwo sobie poradzić, tak są ludzie, u których taki strach jest paraliżujący i wręcz uniemożliwiający wykonanie zadania.

Są jednak fobie, które skutecznie potrafią pokrzyżować nam plany wspinania się po szczeblach kariery. Przykładem jest sytuacja, w której pracownicy boją się tak pospolitej rzeczy jaką jest papier. Papirofobiści lękają się wszystkiego co jest z nim związane: od czystej kartki, przez kartkę zgniecioną w kulkę (która symbolizuje zranienie, zniszczenie a nawet śmierć) po papier podarty na strzępy a intensywność lęku rośnie wraz z wielkością papieru (format A3 jest straszniejszy od A4). To nie żarty. Symptomy to nie zwykłe kołatanie w klatce piersiowej, ale arytmia serca, atak paniki a nawet chęć ucieczki!

A więc następnym razem, kiedy Twój kolega po wręczeniu mu jakiejś listy zacznie wychodzić z siebie albo omal nie zemdleje ze strachu jak poprosisz go o spotkanie w sali konferencyjnej, sprawdź czy nie cierpi na jeden z poniższch, oficjalnie uznanych, lęków:

  • Arytmofobia – strach przed liczbami
  • Atychifobia – strach przed porażką
  • Katisofobia – strach przed siedzeniem/siadaniem
  • Chrometofobia (chrematofobia) – strach przed pieniędzmi
  • Cyberfobia – strach przed komputerem
  • Decidofobia – strach przed podejmowaniem decyzji
  • Glassofobia – strach przed wystąpieniami publicznymi
  • Koinonifobia – strach przed pomieszczeniami pełnymi ludzi
  • Papirofobia – strach przed papierem
  • Pinacifobia (katastichofobia) – lęk przed różnego rodzaju listami

A kiedy kompan zza biurka po raz kolejny odmawia wykonania jakiegoś zadania, popatrz na niego łaskawszym okiem i z większym zrozumieniem. Może nie jest leniwy tylko po prostu choruje na ergofobię (lęk przed pracą)...


Komentarze

Amelka (8 Styczeń, 2016)
Niektóre fobie rozumiem, niektórych fobii nie rozumiem ale potrafię sobie wyobrazić. Natomiast ani nie rozumiem ani nie mogę sobie wyobrazić Katisofobii - czyli lęku przed pieniędzmi:)

Dodaj komentarz

Image CAPTCHA
Wielkość liter ma znaczenie