Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Lęki i fobie w miejscu pracy

Lęki i fobie w miejscu pracy

Różnego rodzaju lęki i fobie w miejscu pracy stają się coraz częstszym zjawiskiem. I o ile strach przed byciem obserwowanym przez kaczki (anatidefobia) lub lęk przed mgłą (homichlofobia) niekoniecznie musi uprzykrzać Ci biurowe życie, to już lęk przed papierem albo lęk przed wszelkiego rodzaju listami – owszem! Tak, dobrze przeczytałeś. Ale od początku.

Fobia to silny lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, które – obiektywnie patrząc – wcale nie są takie straszne. Sytuacji stresowych w pracy jest mnóstwo. Listę otwiera strach przed publicznymi wypowiedziami. Dla jednych jest to prezentacja przed ważnym klientem, dla drugich zabranie głosu podczas spotkania. I o ile w takiej sytuacji większość z nas zwykle zjada niegroźna trema z której objawami łatwo sobie poradzić, tak są ludzie, u których taki strach jest paraliżujący i wręcz uniemożliwiający wykonanie zadania.

Są jednak fobie, które skutecznie potrafią pokrzyżować nam plany wspinania się po szczeblach kariery. Przykładem jest sytuacja, w której pracownicy boją się tak pospolitej rzeczy jaką jest papier. Papirofobiści lękają się wszystkiego co jest z nim związane: od czystej kartki, przez kartkę zgniecioną w kulkę (która symbolizuje zranienie, zniszczenie a nawet śmierć) po papier podarty na strzępy a intensywność lęku rośnie wraz z wielkością papieru (format A3 jest straszniejszy od A4). To nie żarty. Symptomy to nie zwykłe kołatanie w klatce piersiowej, ale arytmia serca, atak paniki a nawet chęć ucieczki!

A więc następnym razem, kiedy Twój kolega po wręczeniu mu jakiejś listy zacznie wychodzić z siebie albo omal nie zemdleje ze strachu jak poprosisz go o spotkanie w sali konferencyjnej, sprawdź czy nie cierpi na jeden z poniższch, oficjalnie uznanych, lęków:

  • Arytmofobia – strach przed liczbami
  • Atychifobia – strach przed porażką
  • Katisofobia – strach przed siedzeniem/siadaniem
  • Chrometofobia (chrematofobia) – strach przed pieniędzmi
  • Cyberfobia – strach przed komputerem
  • Decidofobia – strach przed podejmowaniem decyzji
  • Glassofobia – strach przed wystąpieniami publicznymi
  • Koinonifobia – strach przed pomieszczeniami pełnymi ludzi
  • Papirofobia – strach przed papierem
  • Pinacifobia (katastichofobia) – lęk przed różnego rodzaju listami

A kiedy kompan zza biurka po raz kolejny odmawia wykonania jakiegoś zadania, popatrz na niego łaskawszym okiem i z większym zrozumieniem. Może nie jest leniwy tylko po prostu choruje na ergofobię (lęk przed pracą)...