Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

8 prostych kroków do poprawy Twojej kreatywności

Rozwój zawodowy

Z kreatywnością jest jak ze sportem – im więcej trenujesz, tym lepsze osiągasz wyniki. Wbrew pozorom to nie cecha wrodzona a nabyta, a to znaczy, że poprzez odpowiednie ćwiczenia możesz pobudzić i zwiększyć swoją kreatywność. Oto kilka prostych rad, które pozwolą Ci podnieść poziom twórczego myślenia.

Odkryj w sobie dziecko

Baw się! Szczególnie z dziećmi. Dziecko całkiem inaczej odbiera rzeczywistość niż dosrosły. Spójrz na świat ich oczami. Wystarczy dać dziecku zabawkę bez instrukcji obsługi. Będziesz zdziwiony jakie zastosowanie dla niej znajdzie, nie wiedząc do czego została stworzona i jakie jest jej prawdziwe przeznaczenie!                

Spokojna głowa!

Pozwól sobie na odpoczynek, bo przepracowanie nie sprzyja kreatywności. Odprężony mózg jest o wiele bardziej kreatywny. Nie bez kozery pracodawca wysyła Cię na urlop! Kiedy pracujesz, angażujesz zazwyczaj lewą pólkulę mózgu, która odpowiada za logiczne i analityczne myślenie. Kiedy nie pracujesz, częściej używasz prawej półkuli, która odpowiada za abstrakcyjne myślenie i wyobraźnię przestrzenną, a więc zdecydowanie za coś, co sprzyja kreatywności.

Sport to  zdrowie (także mentalne)

Jeśli wykorzystałeś już swój limit wakacji, podobne rezultaty osiągniesz uprawiając sport. I nie musisz od razu stawać na starcie półmaratonu. Już nawet 10 minut wysiłku fizycznego poprawia kreatywność! Jeśli czujesz, że znalazłeś się w kreatywnym dołku i żadne twórcze rozwiązanie nie przychodzi Ci do głowy – wstań zza biurka, idź na spacer albo pobiegaj po schodach.

Ucz się na błędach

To tak jak w tym powiedzeniu: co decyduje o Twoim sukcesie? Dobre decyzje. Jak się tego nauczyć? Poprzez doświadczenie. Jak nabyć doświadczenie? Przez podejmowanie złych decyzji... Widzisz więc, że nie warto bać się popełniania błędów, ponieważ to właśnie one w paradoksalny sposób zbliżają Cię do sukcesu. Nawet więc, jeśli jakiś pomysł na pierwszy rzut oka wydaje Ci się niezbyt udany, to nie bój się próbować, eksperymentować i szukać! W końcu trafisz na właściwe rozwiązanie.

Precz z rutyną

Czy zastanawiałeś się ile rzeczy w Twoim codziennym życiu są rutyną? Nawyki rozleniwiają a nawet zabijają naszą kreatywność. Przestajemy myśleć i „jedziemy na autopilocie”. Postaraj się codziennie zrobić coś inaczej. Jeśli jeździsz do pracy autobusem – wysiądź przystanek wcześniej i resztę trasy pokonaj piechotą, wyszoruj zęby lewą reką albo przestaw rzeczy na biurku w pracy.

Magia kolorów, światła i dźwięku

Badania dowiodły, że pobudzeniu kreatywności sprzyja przyciemnione światło oraz niezbyt głośna muzyka w tle. Dobroczynny wpływ na twórcze procesy myślenia mają rownież kolory zielony i niebieski. Warto więc od czasu do czasu zrobić sobie przerwę w pracy, wyjrzeć za okno i popatrzeć na niebo i trawę.

Łap chwilę

Zapisuj pomysły jak tylko pojawią się w Twojej głowie. Nie łudź się, że za parę godzin będziesz potrafił je sobie przypomnieć. Nic bardziej mylnego. Idea, która powstaje w Twojej głowie to często reakcja na sytuację, w której w danym momencie się znajdujesz albo na coś, co widziałeś nawet przez ułamek sekundy. Trudno będzie powtórzyć ten stan w zupełnie innych okolicznościach.

Samospełniające się proroctwo

To brzmi jak banał ale przede wszystkim musisz głęboko wierzyć w to, że jesteś kreatywny a przynajmniej powtarzać sobie, że tak jest. Jeśli będziesz myśleć inaczej („nie jestem kreatywny”, „na pewno nie znajdę żadnego rozwiązania” albo „rozwiązanie, które wymyśliłem na pewno zawiera mnóstwo błędów i i tak nikomu się nie spodoba”) Twój mózg zacznie w to wierzyć. Negatywne myślenie to trucizna, która zablokuje u Ciebie proces twórczego myślenia. Think positive!