Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Jak odejść z pracy?

Jak odejść z pracy?

Mało prawdopodobnym jest, że całe swoje życie zawodowe zwiążesz z jedną firmą. Może sam zdecydujesz się odejść, a może pracodawca podejmie decyzję o zwolnieniu. Bez względu na okoliczności, nawet będąc na samym finiszu i na ostatniej prostej, należy zachować się odpowiednio. Od nas dowiesz się jak odejść z klasą.

Nie pal mostów

Przygotuj wypowiedzenie, w którym uzasadnisz powody swojej rezygnacji. Staraj się unikać ataku i skarżenia na niskie zarobki, fatalne zarządzanie czy okropną atmosferę w biurze. Warto postawić na eleganckie i zawsze mile widziane formułki o szukaniu satysfakcjonujących wyzwań, silnej potrzebie rozwoju i dojrzałości do nowych doświadczeń. Dlaczego zwracamy na to uwagę już na początku? Pomijając skrajne sytuacje takie, jak mobbing czy łamanie prawa ze strony pracodawcy – nie warto palić za sobą mostów. Nigdy nie wiesz, czy z dotychczasowym przełożonym nie spotkasz się jeszcze w przyszłości.

Porozmawiaj z szefem

Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z przełożonym. Pamiętaj, by odbyła się w dobrej atmosferze i sprawiła, że pozostawisz po sobie dobre wrażenie. Warto przeprowadzić ją odpowiednio wcześniej – nie ma nic gorszego od powiadomienia szefa o odejściu w ostatniej chwili! Przed opuszczeniem stanowiska powinieneś domknąć projekty oraz dać przełożonemu czas na znalezienie zastępstwa za Twoją osobę. Właśnie do tego celu stworzono okres wypowiedzenia.

Podczas rozmowy postaw na szczerość i konkretne informacje. To nie jest dobry moment, by się uzewnętrzniać lub dawać wskazówki. Wyjaśnij szefowi dlaczego odchodzisz, ale nie wchodź w niepotrzebne szczegóły. Pamiętaj, by nie przepraszać za swoją decyzję. Masz prawo do rezygnacji z obecnego pracodawcy. Jeśli szef będzie próbował namówić Cię do pozostania – zachowaj asertywną postawę. Skoro już podjąłeś decyzję to znaczy, że jest ona dobrze przemyślana, prawda?

Może jednak zdarzyć się tak, że to Ciebie zwolniono. W tym przypadku pamiętaj o panowaniu nad emocjami. Zapewne wiadomość ta jest dla Ciebie zaskoczeniem. Warto jednak powściągnąć nerwy i przyjąć ją ze spokojem i klasą.

Dopnij wszystko na ostatni guzik

Jedną z najważniejszych rzeczy, które wpływają na pozostawienie po sobie dobrego wrażenia, jest domknięcie rozpoczętych projektów lub wdrożenie współpracownika w ich szczegóły. Na tym etapie wiele osób korci, by wykonać to niedokładnie i od niechcenia. Uważaj! Branża, w której pracujesz jest mniejsza niż Ci się wydaje, a poczta pantoflowa działa 24/7. Będąc profesjonalistą i osobą o dobrych manierach wykonaj swoją pracę należycie i do końca.

Pożegnaj się z zespołem

Na pewno wśród współpracowników wiele osób było Ci przychylnych. Jeżeli panowała miła atmosfera – wypada zorganizować małe przyjęcie pożegnalne. Nie zapomnij, by zaprosić szefa, on też jest częścią zespołu! Wystarczy, że zorganizujesz mały poczęstunek, na który możesz przynieść ciasto domowej roboty. Zadbaj, by odbył się on w dniu, gdy większość załogi przebywa w biurze.

Podczas poczęstunku powiedz kilka miłych słów o współpracy i przede wszystkim podziękuj za nią.

Pamiętaj, że to jak odchodzisz z firmy jest bardzo ważne. Pozostawisz po sobie jedno z dwóch możliwych wrażeń – dobre lub złe. Nigdy nie wiesz, czy nie przyjdzie Ci jeszcze raz współpracować z tymi osobami. Zadbaj o to, by móc wstecz patrzeć bez strachu i zażenowania.