Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Daj się złowić łowcy głów !

Headhunter

Kim jest headhunter? W dosłownym tłumaczeniu jest to "łowca głów" i właśnie ta taka definicja bardzo trafnie odbija rzeczywistość. Headhunter  to osoba, która może działać pod szyldem agencji rekrutacyjnej, w ramach działu HR lub samodzielnie jako freelancer.

Celem działań headhuntera jest wyławianie z rynku kandydatów o odpowiednim profilu a także identyfikowanie kandydatów o szczególnie mocno poszukiwanych kompetencjach i kwalifikacjach. Headhunter niejednokrotnie odpowiedzialny jest również za opracowanie profilu psychologicznego i kwalifikacyjnego, a następnie wypełnienie go treścią – czyli trafionym kandydatem :).

Headhunterzy nie zawężają swoich poszukiwań wyłącznie do kandydatów, którzy aktywnie poszukują pracy ale intensywnie działają docierając również do tych tzw. pasywnych kandydatów, czyli inspirują do zmian osoby, które niekoniecznie myślały o jakicholwiek zmianach zawodowych. 

Headhunter jest doradcą personalnym, który aktywnie działa w procesie rekrutacji, który posiada szeroką znajomość rynku pracy i rozbudowaną sieć potencjalnych kandydatów. Dzięki swoim kontaktom, bogatemu doświadczeniu oraz nierzadko ogromnemu sprytowi, potrafi wieloma kanałami dotrzeć do potencjalnych kandydatów. Wykorzystuje w tym celu portale społecznościowe, bazy cv ale przede wszystkim sieć swoich szerokich znajomości i kontaktów. Zdarza się również, że headhunter odwiedza firmy, prowokując przeróżne sytuacje i obserwuje, który pracownik poradzi sobie z nimi najlepiej. Dzięki temu zdobywa niezbędną dla procesu selekcji wiedzę o kandydatach.

Jeśli od dłuższego czasu bezskutecznie poszukujesz pracy, pomimo tego że posiadasz cenione na rynku kwalifikacje – na pewno warto rozważyć możliwość współpracy z headhunterem. Musisz jednak wiedzieć, że headhunterzy raczej nie poszukują szeregowych pracowników o "uniwersalnym profilu". Działają wyłącznie w obszarze stanowisk związanych z kadrą zarządzającą czy wąskimi specjalizacjami.

Rolą headhuntera jest dopasowanie odpowiedniego kandydata do oczekiwań pracodawcy. W całym procesie profesjonalny headhunter będzie Twoim doradcą, zadba o to abyś znalazł się na krótkiej liście kandydatów zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną a także podpowie Ci w jaki sposób korzystnie przedstawić siebie i swoje umiejętności w trakcie spotkania z potencjalnym pracodawcą. Wesprze Cię również w realnym określeniu Twoich  możliwości oraz w zabezpieczy Twoje prawa zapisane w umowie z pracodawcą.

Brzmi kusząco, prawda? Dobrze jest mieć takiego "anioła stróża". Tylko jak dobrze szukać żeby dobrze znaleźć? 

 • Przede wszystkim nie wysyłaj swojego CV do wszystkich firm headhunterskich, na jakie trafisz – tego rodzaju podmiotów jest w Polsce mnóstwo. Kontaktowanie się z każdą firmą, przypomina wysyłanie CV na chybił-trafił. Poszukaj firmy lub headhuntera-freelancera, który działa konkretnie w Twoim sektorze. Współpracuj tylko z tymi, którzy są specjalistami w Twojej dziedzinie, rekrutują na konkretne stanowiska w konkretnej, interesującej Ciebie działce. Nawiąż kontakt z nie więcej niż 5-7 headhunterami ale solidnie, a nie z 57 ale po łebkach. Zwróć uwagę, czy Twoje wykształcenie, kompetencje i umiejętności są zbieżne ze specjalizacją headhuntera. Dzięki temu będziesz miał pewność, że osoba, którą wybrałeś wie co robi i wie jak to zrobić, abyście wspólnymi siłami osiągneli wspólny cel. 
   
 • Jeśli masz już listę swoich potencjalnych celów – zastosuj elegancką zaczepkę, np. taką:

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa, ponieważ aktualnie szukam nowej pracy związanej z językiem chińskim, rozwijaniem współpracy gospodarczej między Polską a Chinami oraz  importem z Chin.

Znam biegle języki angielski i chiński. Od ponad 10 lat zajmuję się koordynacją importu towarów z rożnych branż, a także organizowaniem wyjazdów na imprezy targowe w Chinach.

Jeśli prowadzi Pan projekty rekrutacyjne w interesujących mnie obszarach, chętnie prześlę Panu swoje szczegółowe CV – być może będę interesującym kandydatem dla Pana klienta.

Chętnie przedstawię się Państwu osobiście.

 

 • Podczas pierwszego kontaktu z headhunterem zadbaj o to, aby przekazać kluczowe informacje na swój temat, w krótkiej i smacznej formie: kim jesteś, czego szukasz, w jakim obszarze się poruszasz, co możesz zaproponować. Prześlij do headhuntera swoje CV, portoflio a także informacje o Twoich największych osiągnięciach. Dodaj informację o tym czy jesteś gotów do zmiany miejsca zamieszkania, jakie są Twoje oczekiwania finansowe, jak wygląda Twoja dostępność na rynku pracy.
   
 • Ułatw pracę headhunterowi i poza suchymi faktami w CV, dorzuć kilka smaczków na Twój temat, z nadzieją że smaczki te headhunter przekaże potencjalnemu pracodawcy. Headhunterzy często mają już przetarte szlaki u potencjalnych pracodawców, obdarzani są zaufaniem i wiedzą jaki „gatunek kandydata” lubi dana organizacja. Jeśli headhunter dobrze Cię pozna, masz duże szanse że będzie do Ciebie powracał. Jeśli pierwszy, drugi, trzeci proces nie zakończy się pomyślnie, headhunter z pewnością będzie chciał „spieniężyć” znajomość z Tobą i będzie próbował „sprzedać Cię” kolejnym firmom. Headhunter żyje z tego, że ma zasób w postaci odpowiedniej ilości kontaktów, z odpowiednimi ludźmi, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje.
   
 • Spróbuj nawiązać z headhunterem osobistą relację. Powszechne są historie, gdzie headhunter utrzymuje wieloletnie relacje ze swoimi kandydatami, czekając na odpowiedni moment w branży i w karierze kandydata – aby w odpowiednim czasie, wstrzelić się z odpowiednim kandydatem.

PS Headhunter nie powinien oczekiwać od Ciebie gratyfikacji finansowej, nawet w przypadku procesu zakończonego sukcesem. Zdecydowanie zabrania tego polskie prawo. Headhunter, zanim zarekomenduje Cię jako potencjalnego kandydata – powinien otrzymać Twoją zgodę.