Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Wynagrodzenia w HR

Zazwyczaj wynagrodzenie jest kluczową informacją, która interesuje nas najbardziej. Nierzadko jego wysokość decyduje o tym, w którym kierunku chcemy rozwijać się zawodowo. Od nas dowiesz się, na jakie zarobki możesz liczyć w HRach.

Według najbardziej miarodajnego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak w 2014 roku, mediana wynagrodzeń w działach HR wyniosła 5 000 zł brutto miesięcznie. Jest to o 850 zł więcej niż wyniosła mediana dla całego badania.

Asystent ds. Personalnych przeciętnie zarabia 2 875 zł brutto. Jest to najniżej opłacane stanowisko w ramach działów HR. W zależności od tego, jaki jest Twój staż pracy, na stanowisku asystenta ds. personalnych masz szansę zarabiać od 2500 zł brutto w pierwszym roku zatrudnienia, do ponad 3 000 zł brutto w kolejnych latach. Po osiągnięciu takiego pułapu, szanse na dalsze podwyżki, w ramach tego samego stanowiska, spadają niemalże do zera.

Młodszy specjalista ds. rekrutacji zarabia w przedziale między 2 100 zł a 3 500 zł brutto. Zazwyczaj osoby na takim stanowisku odpowiedzialne są za cały proces pozyskania nowych pracowników, także poruszają się w bardzo podobnym obszarze odpowiedzialności jak specjaliści czy starsi specjaliści.

Jeżeli sprawdzisz się na stanowisku młodszego specjalisty – masz szansę zostać specjalistą ds. rekrutacji. Tutaj możesz liczyć na lepsze pieniądze. Przeciętne wynagrodzenie specjalistów wynosi 4 000 zł brutto. A ponad 25% osób na tym stanowisku, zarabia nawet ponad 5 000 zł brutto.

Wyższe pensje mają starsi specjaliści ds. rekrutacji, których zarobki wahają się od  5 500 zł do 8 000 zł brutto. Wiąże się to zapewne z tym, że jest to stanowisko w wielu przypadkach całkowicie samodzielne. Na pewno warto podszkolić język angielski, ponieważ jego zaawansowana znajomość zapewnia pracownikowi wynagrodzenie na poziomie minimum 6 000 zł brutto.

Najwyższe pensje otrzymują naturalnie kierownicy oraz dyrektorzy. Ich wynagrodzenie wynosi średnio około 15 000 zł bruto, ale sięgać może nawet kilkudziesięciu tysięcy.

W działach lub firmach zajmujących się rekrutacją rozbieżności płacowe między kobietami oraz mężczyznami widać najbardziej najbardziej. Na 5 kobiet przypada tu 1 mężczyzna. Mimo tak dużej dysproporcji, zarobki panów są wyższe średnio o 500 zł.

Wynagrodzenie osób zatrudnionych na stanowisku HR Business Partnera nie spada poniżej 4 000 zł brutto. Według raportu Sedlak&Sedlak, wśród osób zajmujących się tą profesją, zarobki 10% najlepiej wynagradzanych pracowników przekraczają 17 300 zł brutto. Średnia wynagrodzeń HR biznes partnera wynosi około 9 500 zł brutto. Poza wynagrodzeniem zasadniczym możesz liczyć tu również na benefity w postaci prywatnej opieki zdrowotnej, telefonu komórkowego czy komputera przenośnego. Niektórzy pracodawcy oferują również karnety sportowe.

Według raportu najwyższe wynagrodzenie pojawia się w działach personalnych banków. Tutaj, będąc specjalistą, masz szansę zarobić co najmniej 7000 zł brutto miesięcznie. Dobre warunki spotkają Cię także w firmach informatycznych (ok. 6 000 zł) oraz w przemyśle ciężkim (ok. 6 000 zł). Najniższe pensje otrzymują pracownicy działów personalnych w sektorze publicznym – około 3 000 zł brutto.

Na koniec mamy dla was dobrą wiadomość. Jak podaje HRStandard.pl – wynagrodzenie w 2015 roku wzrośnie w ujęciu globalnym o 5,4%. Będzie więc jeszcze lepiej!