Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

ZMIANA PRACY

Rekruter - Twój przyjaciel czy wróg

Jakie macie skojarzenia ze słowem „rekruter”?

Rekruter jawi się w głowie większości osób ubiegających się o pracę jako samo zło. Jako ktoś, kogą rolą jest obnażenie naszej niewiedzy i braku kompetencji. Jako ktoś, kto czerpie satysfakcję z wpuszczenia nas w ogień trudnych krzyżowych pytań dowodzących, że jesteśmy beznadziejnymi kandydatami… Ale czy na pewno?

Poniżej kilka faktów, które być może Was zdziwią:

Poniedziałek czy czwartek – który dzień tygodnia wybrać na spotkanie rekrutacyjne

Rekruterzy też ludzie. Tak jak większość z nas, prawdopodobnie nie lubią poniedziałków, w piątek o godzinie piętnastej w myślach otwierają drugie piwo w ulubionej miejscówce i też mają swoich szefów, którzy śledzą efektywność ich pracy. Energia, entuzjazm i zapał do pracy rekruterów zależny jest oczywiście od różnych czynników – w tym również od dnia tygodnia!

Czy warto zgrywać niedostępnego kandydata

Kiedy kandydat i rekruter siadają do rozmów, zazwyczaj mają wspólny cel.

Celem Kandydata jest najczęściej poprawa swoich warunków, wykorzystanie w pełni swojego potencjału, rozwój umiejętności, lepsze zarobki

Jak dotrzeć do najciekawszych ofert pracy

Coraz więcej ofert pracy, które pojawiają się na rynku to tzw. “ukryte oferty” (“ukryte” w tym sensie, że nie są widoczne na portalach ogłoszeniowych czy w innych mediach). Warsztat rekruterów zmienia się w kierunku tzw. poszukiwań bezpośrednich, które zakładają dotarcie do odpowiednio wyselekcjonowanej grupy kandydatów. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że śledząc jedynie ogłoszenia, które pojawiają się na portalach, możesz skazać się na niewiedzę o tych najbardziej pachnących ofertach, które są do wzięcia. Jak temu zapobiec?

Jak odejść z pracy?

Mało prawdopodobnym jest, że całe swoje życie zawodowe zwiążesz z jedną firmą. Może sam zdecydujesz się odejść, a może pracodawca podejmie decyzję o zwolnieniu. Bez względu na okoliczności, nawet będąc na samym finiszu i na ostatniej prostej, należy zachować się odpowiednio. Od nas dowiesz się jak odejść z klasą.

Nie pal mostów

Kiedy rozważyć zmianę pracy?

Zmiana pracy? Brzmi groźnie, ale są sytuacje w których warto taki ruch rozważyć. Nowe otoczenie, nowy zespół, nowe zadania – oczywiście, że to wszystko może być źródłem znacznego stresu. Kiedy jednak warto wyjść ze swojej zawodowej strefy komfortu, porzucić potrzebę stabilności za wszelką cenę… i dokonać zmiany? Kiedy zaczniesz obserwować u siebie większość spośród poniższych syndromów, przez okres dłuższy niż kilka tygodni:

Zanim rzucisz papierami...

Czy macie czasem tak, że w momentach największej frustracji i złości na beznadziejną pracę i destrukcyjnego szefa, z wielką satysfakcją i rozkoszą na twarzy wyobrażacie sobie w myślach taką oto scenę?

Poznaj ranking najmniej stresujących zawodów!

CareerCast kilka dni temu opublikował ranking najmniej stresujących zawodów w USA. Według metodologii CareerCast te zawody są w największym stopniu wolne od stresu, oferują najzdrowsze i najmniej obciążające warunki pracy, przynoszą najwięcej satysfakcji i są nienajgorzej płatne. Metodologia CareerCast brała pod uwagę 200 różnych zawodów i analizowała 11 czynników, które mogą decydować o wskaźniku stresu występującym przy danym zawodzie (np. konieczność podróży służbowych, konieczność konkurowania z innymi, zmianowość pracy, poziom wynagrodzenia itd.).

Jak rzetelnie ocenić faktyczną atrakcyjność finansową oferty pracy?

Znalezienie fajnej, rozwojowej, ambitnej a przy tym dobrze płatnej pracy to cel większości poszukiwaczy. Bardzo nie lubimy marudnych kandydatów, którzy wybrzydzają i są skłonni odrzucić ciekawą ofertę, jeśli tylko odległość z miejsca zamieszkania do miejsca pracy przekracza 30 minut drogi, ale na chwilę zamieniamy się w stuprocentowych pragmatyków (żeby nie powiedzieć – sknery) i zwracamy uwagę na nie zawsze oczywiste, a czasem bolesne dla budżetu koszty, które warto przeanalizować porównując atrakcyjność finansową poszczególnych ofert pracy.

Lepiej się zwolnić czy być zwolnionym? Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy?

Rekrutacja nowych pracowników jest czasochłonna i kosztowna. Gdy pracodawca znajdzie już idealnego kandydata, chce by pozostał on w firmie jak najdłużej – zwłaszcza, że na początkowym etapie współpracy firma musi zainwestować swój czas i pieniądze w przeszkolenie nowego pracownika i wdrożenie go w swoje zadania. Nowy pracownik dopiero po pewnym czasie pracuje maksymalnie wydajnie, generując odpowiedni zysk dla firmy. To brzmi dosyć nieprawdopodobnie, ale aż około 1/3 ludzi zwalnia się w ciągu pierwszych pół roku od rozpoczęcia pracy.

Strony