Porady dla poszukujących pracy - happyhr.pl

Sprawdź jak stan twojego biurka wpływa na twoją efektywność

Z pozoru wydaje się mało strategicznym narzędziem pracy – w końcu to tylko miejsce, przy którym Ty i Twoje dokumenty, kserówki, raporty, wspólnie spędzacie większość dnia. Okazuje się jednak, że wygląd biurka wpływa na Twoją efektywność oraz kreatywne myślenie.

Jeszcze całkiem niedawno biurko w pracy musiało pozostać raczej "bezpłciowe". Dzisiaj szczęśliwie większość pracowników może urządzić swoje biurko według własnego uznania, smaku i charakteru. Niektórzy ozdabiają swoje biurko przeróżnymi gadżetami, zdjęciami rodzinnymi czy maskotkami, inni wolą trzymać tam tylko niezbędne dokumenty oraz notatnik. Jak wiele może o nas powiedzieć architektura naszego biurkowego porządku lub bałaganu?  

Biurkowe indywidualności

Psycholog Cary Cooper podjął ciekawą próbę zbadania związku między osobowością człowieka, a wyglądem jego biurka. Na podstawie 2,5 tys. zdjęć biurek osób z całej Europy i danych dotyczących ich zachowania w pracy, w życiu osobistym oraz sposobów spędzania wolnego czasu, wyróżnił pięć typów osobowości:

 • Fanatyk – na jego biurku zawsze panuje wysoki ład i porządek. Fanatyk ma wszystko zawsze dokładnie zaplanowane, dzięki czemu jest punktualny, dotrzymuje terminów i ma opinię godnego zaufania. Bardzo cierpi, kiedy klient przekłada termin umówionego wcześniej spotkania. Absolutnie nie toleruje spóźnialstwa. Może mieć trudność z realizowaniem kilku zadań w tym samym czasie.
   
 • Człowiek rodzinny – na jego biurku znajdziesz mnóstwo zdjęć i pamiątek rodzinnych. To typ asertywny, który konsekwentnie realizuje cele, ale też jasno stawia granice. Kiedy wybija godzina siedemnasta, zazwyczaj pakuje swoje manatki i jedzie do domu spędzić czas z rodziną. Dzięki takiemu podejściu zazwyczaj jest wypoczęty, pozytywnie nastawiony i efektywny w pracy.
   
 • Człowiek stylówka – no cóż, miejsce pracy tej osoby jest mocno przemyślane, wystylizowane i nowoczesne. Na biurku stoi zawsze najnowszy sprzęt w najbardziej trendy kolorze. Pracownik ten przepada za biznesowymi rozmowami telefonicznymi i chętnie przyjmuje gości. W pracy może koncentrować się bardziej na ekspozycji swojej osoby i swojego biura, aniżeli faktycznie ważnych celach. 
   
 • Animator – na biurku animatora znajdziesz stosy kolorowych karteluszek i pachnących długopisów. Nie zabraknie tu również śmiesznego dziurkacza i fikuśnego pudełka na spinacze. Ten pracownik to dobry duszek zespołu, który wnosi element uśmiechu. Wszelkie spory skutecznie rozwiązuje kompromisem.
   
 • Trąba powietrzna – na tym biurku panuje absolutny chaos. Właściciel takiego biurka  regularnie bierze na siebie nadmiar obowiązków, przez co pracuje w napięciu. Nie ma trudności z multizadaniowością, jednak z powodu problemów z zarządzaniem czasem, często pracuje po godzinach.

Czas na porządki

No dobra, osobowość osobowością, ale przecież nie determinuje ona wszystkiego. Twoja efektywność zależy od bardzo wielu czynników. Również od porządku na biurku, przy którym pracujesz! Czyste biurko kształtowane jest przez dwie rzeczy: sprawny umysł i efektywną pracę. Bałagan w miejscu pracy to też bałagan w głowie. Twoja praca staje się wtedy mniej wydajna i znacznie bardziej męczy.

Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, jest pytanie o to jak wiele niepotrzebnych papierów zebrałeś już w swoim miejscu pracy?
W ramach wiosennych porządków posegreguj wszystkie i pozbądź się tych niepotrzebnych (może to dobry pretekst do zorganizowania firmowego ogniska?).

Bałagan w Twoim otoczeniu wywołuje bałagan w głowie. Aby uniknąć powstawania nieporządku, warto na bieżąco segregować materiały. Dobrym rozwiązaniem będzie założenie osobnych teczek  na różne rodzaje dokumentów lub postawienie "trayów" biurowych. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwiej Ci będzie wszystko ogarnąć. Nie będzie potrzeby przedzierania się przez stosy papierów, by znaleźć konkretny dokument, a co za tym idzie – nie zmarnujesz na to swojego cennego czasu! Twoja efektywność wrośnie.

Prawdą jest też jednak, że bałagan sprzyja... kreatywności! Osoby zachowujące porządek na biurku wykazują dużo mniejszą pomysłowość, niż chorobliwi bałaganiarze. Więc... bez przesady z tym porządkiem :)